Nemrtví (Wights) jsou jednoduše mrtví lidé nebo zvířata, jejichž těla byla oživena Jinými (bílými chodci), tedy je mohou stvořit pouze Jiní svou nekromancií. Nebylo řečeno, jak přesně to provádí. Patrně tehdy, když se jich dotkne chlad, který Jiné doprovází, ale může se to stát nějakou dobu po smrti i rychle, třeba i hned na bitevním poli. Proto každý, kdo padne v boji s Jinými, musí být spálen, aby znovu nepovstal jako jejich nevolník. Alespoň to se říká a proto divocí zpoza Zdi i Noční hlídka tradičně pohřbívají žehem. Ovšem nemusí padnout jen v boji s Jinými, aby ho mohli rozpohybovat. Torwynd, syn Tormunda Obrozhouby, třeba zemřel na nachlazení a později ho Jiní i tak zařadili do své armády nemrtvých.
zdroj |
Jejich vzhled tak závisí na vzhledu a stavu těla v době, kdy ho oživí. Někteří mohou vypadat jako živí, jiní viditelně zetlele, protože tento přerod nevyléčí žádné utržené rány. A hlavně, pokud se jich dotkne moc Jiných, všechny procesy se zbrzdí, mohou nehybně ležet a čekat a při tom nezapáchají, nerozkládají se nebo se alespoň rozkládají velice zpomaleně, nevšímají si jich ani mrchožrouti a červi. V seriálu pak trvá zhruba půl roku až dva roky, než je na nich rozklad zase vidět, než začnou odpadávat části tkáně a zbytek vysychat, a nakonec můžou skončit jako kostra držená pohromadě šlachami a kousky svalů.
Všichni však mají zářivě modré oči jako dvě modré hvězdy, které zhasnou až ve chvíli úplného zničení a vytržení z moci Jiných (v seriálu alespoň v první řadě nebyly modré, dokud zůstávali nehybní), černé, nateklé ruce a nohy, jak se v nich shromáždila sražená krev, a zvláštní, studený pach, který děsí zvířata. Také jsou na rozdíl od samotných Jiných pomalí a neohrabaní (v seriálu ovšem schopní pohybovat se a útočit velice rychle), a pokud jsou to zvířata, mohou je Jiní používat k jízdě. Nejspíš může jít o jakékoli tvory včetně mořských, na rozdíl od seriálu nebylo řečeno, zda i o draky. Lidi pak používají jako pěšáky pro svou armádu.
Díky tomu, že jsou to tedy vlastně mrtvá těla, totiž necítí bolest. Pokračují v boji i přes utržená zranění, nepomůže rozsekat je na kusy. Jejich údy se mohou dál pohybovat samy, tělo může fungovat i bez hlavy. A to i když se jedná o velké vzdálenosti. Například s utrženou rukou nemrtvého cestoval ser Alliser Thorne až do Králova přístaviště, kde se hýbala, dokud neshnila. Zkrátka vydrží jakékoli poškození, dokud nejsou kompletně zničeni. Jsou ale neobvykle vysoce hořlaví, tudíž je i při krátkém kontaktu pohltí a zničí oheň. V seriálu je lze ještě zabít dračím sklem a valyrijskou ocelí, stejně jako Jiné, ovšem v knize ani to nefunguje. Stejně jako se v knize zatím nepotvrdilo, zda z moci Jiných oživené tělo vysvobodí zničení Jiného, který ho oživil.
Tento problém v boji zjistil náhodou Sam Tarly. Po cestě z Krasterovy chýše ke Zdi na něj a Fialku zaútočil nemrtvý (v seriálu rovnou Jiný), Sam ho bodl dýkou z dračího skla, ale ta se rozpadla na kousky. Zbavil se ho teprve až hořícím kusem dřeva. Když toto později prozradil rudé kněžce Melisandře, tvrdila, že nekromancie přivádí nemrtvé, ale ti jsou nadále jen mrtvou tkání a kostmi, takže stačí ocel a oheň, zatímco Jiní jsou něco víc, proto dračí sklo a valyrijská ocel.
Nikdo však neví, jak rozsáhlé nebezpečí mohou vedle své těžké porazitelnosti znamenat, protože nikdo neví, jak moc jsou si vědomi sami sebe a čeho jsou plně schopni. Nikdy je nikdo neviděl mluvit, ale to neznamená, že to nedokážou (v seriálu vrčeli, hučeli, nějakým způsobem mezi sebou komunikovali), nebo že nerozumí lidem, nebo že skrze ně nemohou Jiní zjistit, co nemrtví vidí a slyší. Nezdají se zrovna inteligentní, v seriálu zvládali plnit základní příkazy. Jenže si uchovávají minimálně část vzpomínek. Pamatují si, jak používat zbraně a jak se kam dostat. Například nemrtvý Othor z Noční hlídky si dobře pamatoval cestu ke komnatám lorda velitele.
Jsou to přitom tvorové, na něž se mělo zapomenout spolu s Jinými považovanými teď jen za pohádky. I příběhy o tom, jak Jiní vedli během Dlouhé noci armádu nemrtvých, se považuje za pouhý mýtus. A to, že Jiní krmili své nemrtvé otroky masem dětí nejspíš bude skutečně jen mýtus, protože nemrtvým již nefunguje tělo, na nohou je drží magie a nikdo nezaznamenal, že by přijímali jakoukoli potravu. Přesto se o nich píše třeba i v Sedmicípé hvězdě, hlavní náboženské knize víry v Sedm, jež vznikla v Essosu. Podle ní duchové, nemrtví a přízraky nemohou ublížit zbožnému člověku, pokud se obrní svou vírou. Což není zrovna pravda. Ublížit mohou komukoli, jak se ukázalo hned na začátku ságy.
zdroj |
Za Zdí se už nějakou dobu nemrtví objevovali a brzy to zjistila i Noční hlídka, kdysi založena právě kvůli nim. Na průzkumné výpravě zabili Jiní sera Waymara Royce poté, co zlikvidovali skupinu divokých, povolali ho zpět jako nemrtvého a ten pak zabil svého společníka. Nějakou dobu na to našla hlídka těla Othora a Jafera Květiny, kteří za Zeď vyjeli s pohřešovaný Benjenem Starkem.
Mrtvoly podezřele nepáchly rozkladem, ačkoli museli být mrtví už týdny a rozhodně ještě nemrzlo natolik, aby se rozklad zastavil. Vzali je proto na Černý hrad a oba se v noci probudili a zaútočili. Othor se snažil probít k lordu veliteli Jeoru Mormontovi, zjevně si tedy pamatoval některé podrobnosti o svém původním životě. V seriálu k tomu čtyři další nemrtvé objevili u Východní hlídky u moře, kde je pro jistotu rychle spálili. Akorát v tomto případě těla na Zeď přinesli lidé, a tak stále není známo, zda by nemrtví mohli Zeď překročit i sami. Určitě to nedokážou přímo Jiní.
Aby pak hlídka prokázala hrozbu a potřebu pomoci, vyslali v knize sera Allisera Thorena do Králova přístaviště, ukázat králi Joffreymu Baratheonovi stále se pohybující Othorovu ruku. Jenže zastupující pobočník Tyrion Lannister měl s Alliserem osobní spory už od své návštěvy Zdi, nechal ho na audienci čekat příliš dlouho a ruka se v horku jihu rozpadla dřív, než ji mohl předvést. Zbytek říše proto na nemrtvé dál nevěřil.
Hlídka nicméně viděla, jak je situace vážná, a tak Mormont zorganizoval velkou výpravu za Zeď. Chtěl zjistit, co podnikají divocí, kam zmizel Benjen, jehož tělo mezi ostatními nenašli, a odhalit, co se na severu začíná dít. Jenže zjistili jen, že divocí shromažďují armádu, s níž hodlali proniknout na jih, než je na Pěsti prvních lidí přepadly zástupy nemrtvých. Znamenalo to obrovské ztráty, značené posílení pro armádu nemrtvých, protože všechny zavražděné (výslovně v seriálu, totéž lze předpokládat i v knize) Jiní znovu nechali povstat, jakmile se přeživším povedlo z Pěsti utéct, a jen Samu Tarlymu se podařilo osm tisíc let nevídané, zabít Jiného dýkou z dračího skla (v seriálu ho nemrtvá armáda minula a Jiného zabil později).
Přeživší se dostali až do Krasterovy chýše. Po cestě je nemrtví obtěžovali, i když se hlídka snažila držet je v šachu pochodněmi, ovšem jakmile je uvítal Kraster, k dalšímu útoku nedošlo. Akorát v zoufalé situaci a v děsu někteří členové hlídky rozpoutali vzpouru, zabili Mormonta a Sam, Krasterova dcera Fialka a její novorozený syn se ocitli na osamocené cestě na jih, aby si zachránili život. Cestou se zastavili v opuštěné vesnici, kde je v knize napadl nemrtvý, bývalý černý bratr Malý Pavka. Sam se ho pokusil bodnout jako Jiného dýkou z dračího skla, ale ta se roztříštila. Nakonec ho zapálil, když mu do úst vrazil hořící dřevo. Načež se ukázala hromada dalších nemrtvých a zachránili je až havrani a Studenoruký, záhadná postava spolupracující s dětmi lesa (v seriálu Benjen Stark přeměněný na něco mezi nemrtvého a bílého chodce dětmi lesa). V seriálu je až tady napadl Jiný, Sam ho zabil a podařilo se jim utéct pryč.
Tudíž každý pochopil, jak za Zdí byli nemrtví problémem už dlouho. V seriálu například Oša, služebná na Zimohradu, vyprávěla, jak tam její druh Bruni jednou zmizel a vrátil se jako nemrtvý. Pokusil se ji zabít, takže ho musela zavřít v jejich chatrči a podpálit ji. A když s ní a dalšími společníky Bran Stark opustil Zimohrad a zamířil za Zeď k jeskyni, kde sídlila Tříoká vrána, aby mu pomohla s měničskými schopnostmi, rovněž je napadli zmrzlí nemrtví. Čekali u jeskyně pod sněhem, aby komukoli zabránili ve vstupu. Unikli jim (v seriálu kromě Jojena Reeda) jen díky zásahu dětí lesa z jeskyně. Zde se navíc ukázalo, že ačkoli se zvířata nemrtvých straní, není pro ně nebezpečné jíst jejich maso. Branův zlovlk Léto se nakrmil stále se pohybující rukou jednoho z útočníků.
Několik dní po bitvě u Zdi mezi Noční hlídkou a divokými také zemřel na nachlazení Torwyn a povstal jako nemrtvý. Tudíž ho jeho otec Tormund musel vlastnoručně zničit (na rozdíl od seriálu Tormunda nezajali, ale vedl část přeživších zpátky ode Zdi). Nový lord velitel Noční hlídky Jon Sníh se rovněž rozhodl vzít některé mrtvoly z bitvy do ledových cel ve Zdi, kde je nechal vsadit do okovů, aby je hlídka mohla zkoumat, až povstanou jako nemrtví. Jenže zatím se nijak neprojevili. Buď proto, že poblíž nebyli žádní Jiní, aby je oživili, proto, že se to nemůže stát, pokud už jsou ve Zdi, nebo proto, že nedostali příkaz povstat.
Především ale dostali zprávu od Cottera Pykea, velitele Východní hlídky u moře, když vyplul k Tvrdodomovu za Zdí na Jonův rozkaz zachránit uprchlé divoké. Jon chtěl zabránit tomu, aby je Jiní zmasakrovali a přidali do své armády. Ve zprávě popisoval obtížnou záchranu, protože všude v lesích a ve vodě jim čelí mrtvé věci. V seriálu k tomu do Tvrdodomova vyrazil přímo Jon, došlo tam k masivnímu útoku nemrtvých, mnoho divokých padlo a všichni byli přivedeni zpět jako nemrtví.
Potom už se nemrtví objevili jen v seriálu. Bran během svého studia s Tříokým havranem (jiná postava než knižní Tříoká vrána) vstoupil do vize, kde se ocitl mezi armádou nemrtvých a kde se ho nečekaně dotkl Noční král (pouze seriálová postava vládce Jiných), čímž zlomil ochranu jeskyně a donutil Brana a ostatní dát se na útěk. Pronásledovalo je příliš mnoho nemrtvých, než aby na ně zabrala jakákoli obrana. Přišli o Tříokého havrana, Léto, Hodora, spoustu dětí lesa, a zaplatili by i Bran a Meera Reed, kdyby je nezachránil Studenoruký.
Ale i tak nemrtví vyrazili v ohromných počtech ke Zdi a jejich řady se stále rozšiřovaly. Evidentně hodlali zaútočit na lidi. Když proto dostal Jon Sníh, tehdy korunovaný jako král Severu, žádost Daenerys Targaryen o setkání na Dračím kameni, a když mu Sam Tarly prozradil, že na Dračím kameni jsou zásoby dračího skla, vyjednal Jon s Daenerys právo dračí sklo těžit. Zároveň potřebovali přesvědčit říši o skutečnosti hrozby, tudíž se rozhodli jednoho nemrtvého zajmout a předvést na jihu. Při této misi zjistili, že nemrtví dokáží plnit úkoly a používat nástroje, protože přišli o draka Viseriona a nemrtví obřími řetězy vytáhli jeho mrtvolu ze zamrzlého jezera, aby na něm mohl Noční král létat. Také zjistili, že zabitím Jiného se ruší jeho moc nad všemi nemrtvými, které stvořil, a z nich jsou opět jen neškodná těla.
Nicméně jednoho nemrtvého skutečně zajali, dopravili do Králova přístaviště, kde Jon zástupcům jižních království předvedl, jakým způsobem se s nimi dá bojovat. Jen poměrně zbytečně. Mimo už dávno sjednané spojence mu nikdo neposkytl víc než sliby.
Mezitím Jiní přivedli svou armádu až ke Zdi u Východní hlídky u moře, Noční král díky nemrtvému Viserionovi Zeď probořil, čímž zlomil její ochranu, a armáda mohla překročit na jih. Potom už útočili na vše, co jim stálo v cestě, včetně sídla Umberů, kde zavraždili malého lorda Neda Umbera a udělali z něj nemrtvého, a pokračovali až k Zimohradu. Tam s nimi byla svedena bitva o přežití lidstva, jež přinesla obrovské množství ztrát. Čehož Jiní opět využili, přímo uprostřed bitvy pozvedli padlé nepřátele i těla uložená v zimohradských kryptách, a jejich vítězství se zdálo neodvratné. Dokud Nočního krále nezabila Arya Stark, čímž zároveň zničila všechny Jiné, které patrně Noční král vytvořil, a tím přestala působit magie udržující na nohou nemrtvé. A pokud je v seriálu známo, veškerá hrozba Jiných a nemrtvých tím zanikla.
Žádné komentáře:
Okomentovat