Meereen

zdroj
Meereen je největší a nejsevernější město v Zálivu otrokářů na jižním pobřeží Essosu u ústí řeky Skahazadhan. Funguje jako nezávislý městský stát, pouštní otrokářské město, což se vrylo do každého jeho koutu. 

Je postaveno z různobarevných cihel (v seriálu trochu upraveno a laděno spíš do světle hnědé, zlaté a bílé), má široké ulice, brány ozdobené sochami harpyjí (znakem Ghisu) sloužících i jako obranný mechanismus – jejich otevřenými ústy je možné na útočníky lít horký olej, zdi vyšší, silnější a lépe střežené než Astapor a Yunkai a za nimi úzké uličky, široké zděné ulice, chrámy, sýpky, chatrče i paláce, nevěstince, lázně, zahrady a fontány. A vládnoucí Velcí páni (tedy vládnoucí do příchodu Daenerys Targaryen) žijí místo v obyčejných domech v obrovských pyramidách, přičemž každá z nich má barvu podle urozeného rodu, který v ní žije - například pyramida Pahlů je růžová a bílá, Naqqů zelená a černá, Rhazdarů žlutá a zelená. Nejznámější z nich je stupňovitá Velká pyramida, 243 metrů vysoká stavba s obří bronzovou harpyjí na vrcholu na Hlavním náměstí, vedle Vysoké věže ve Starém městě a Zdi jednou z nejvyšších staveb na světě.

Kromě nich je tam k vidění i Chrám milostí, stavba, patrně také pyramidová, zdobená zlatými kopulemi, v níž žijí kněžky zvané Milosti působící v několika skupinách odlišovaných podle barev oblečení a specifického zaměření, nebo velmi oblíbené bojové jámy, kruhové arény určené pro souboje původně bojových otroků, nyní svobodných mužů (někdy i odsouzenců, pro něž souboj v jámě představuje rozsouzení soubojem, a jindy zase zvířat, kdy poražení se zpracovávají do chutných dušenin rozdávaných každému, kdo si pro ně přijde u Brány osudu), v seriálu vyobrazené přibližně jako nízká kolosea. Mezi nimi jsou nejvýznačnější Daznakova jáma, Ghrazzova jáma a Zlatá jáma. A navštívit lze i Náměstí očištění, kde stojí velká bronzová socha harpyje, několik tržišť nebo Mazdhanovo bludiště.

Za zmínku stojí i hluboké městské studny, z nichž Meereen čerpá čistou vodu, protože místní řeka Skahazadhan je používaná spíše jako stoka. Odvádí do ní totiž kanalizaci kanály uzavřenými železnými branami, které by měly být zabezpečené proti vniknutí do města, i když mnoho jich už zrezlo.

Vzhledem k tomu, že je město v polopoušti až poušti, není příliš přívětivé pro zemědělství, které se v něm tak moc neprovozuje stejně jako v celém Zálivu otrokářů. Na pobřeží akorát pěstovali olivy a kdysi i vysoké cedry, ale ty jsou pryč už tisíce let. Na terasách pyramid v Meereenu se ještě daří citroníkům, tomelům a nočním květinám a kolem Meereenu se někteří pokouší i farmařit a roste tam vosovrba, růže soumraku, divoká mátoa, dámina krajka, dýkolist, janovec, ježatka, harpyjiny pantoflíčky a další byliny a květiny.

Přesto jde o bohaté město s vlastní měnou zvanou honory. Jednak jsou okolní kopce bohaté na měď a sůl, vyrábí si vlastní víno z malých žlutých hroznů, okolní polopoušť je vhodná pro chov ovcí a koz a především tam byla ekonomika stejně jako jinde v Zálivu otrokář před příchodem Daenerys Targaryen zaměřena na otroky. Tedy kromě Neposkvrněných vychovávaných v Astaporu (eunuchy zde prodávali také, ale meereenští páni při jejich kastraci odebírali pouze varlata, a neprodávají je jako bojovníky ani jako stráže, které mají v Meereenu stejně pověst nekvalitních) a postelových otroků, na něž se přímo specializovalo město Yunkai. V Meereenu se dali sehnat otroci pro každý aspekt života, jako třeba služebnictvo, uklízeči, stavebníci nebo bojovníci do jam. Což znamenalo, že ve městě bylo třikrát víc otroků než svobodných lidí a celá společnost na nich prakticky stála a padala. I když už možná víc padala, neboť se nedá popřít, že ve slovech Hizdahra zo Loraqa o zašlém Meereenu, jehož představitelé se odmítají posunout dál a jen se vzpomínáním na starou slávu sledují postupující rozklad, je dost pravdy.

Nyní ve městě žije zlomek populace z doby na vrcholku moci Starého impéria Ghisu. Přesto jsou ale tamější lidé tvrdohlaví a potrpí si na starých zvyklostech. Mluví verzí vznešené valyrijštiny sloučené s ghiskarštinou a rádi používají vznosné výrazy jako Tvoje magnificence, Tvoje velkoleposti a podobně. Stejně jako v jiných pozůstatcích ghiskarské kultury nosí tamější šlechta tokary na znamení bohatství a moci, protože jde o nepraktický oděv nutný přidržovat jednou rukou, v němž se nedá rychle chodit ani pracovat. V některých případech si také dávají záležet na jeho barvě, která odkazuje na různé staré rodiny. Například rod Loraqů nosí tokary fialové či indigové, rod Pahlů zase růžové a bílé. Ženy si také rády malují nehty, muži si voskují a natáčí vlasy do různých tvarů a obě pohlaví, pokud si to mohou dovolit, se po městě nejraději pohybují v palankýnech a nosítkách nošených otroky místo jízdy na zvířatech. Ale na druhou stranu, zvířata si rádi dopřávají k jídlu, a to včetně psů. 

Podle staré ghiskarské kultury pak v Meereenu probíhají i svatby a pohřby. Mrtvé pohřbívají meereeňané v kryptách pod svými panstvími, nebo v Chrámu milostí, kde na jejich památku mohou i zapalovat svíčky. Před svatbou je zase zvykem, aby příbuzné ženicha prohlédly nevěstu a její partie, aby se ujistily, že je plodná. Tomu přihlíží tři Milosti, zatímco přednáší modlitby. Poté tyto ženy hodují na zvláště připraveném koláči, který je zakázáno ochutnat mužům. Následně by nevěsta měla omýt ženichovi nohy na znamení, že se stane jeho služebnicí, ve zvláštních případech to naopak může být ženich, který umývá nohy nevěstě. K obřadu pak nevěsta obvykle nosí tokar z bílého hedvábí a rudý závoj a u nejvýše postavených meereeňanů se ten odehrává v Chrámu milostí. Může přitom trvat až čtyři hodiny, dokud novomanželé nevyjdou ven svázaní na zápěstí a kotníku řetízkem ze žlutého zlata.

zdroj

To všechno se odehrává už po tisíce let, neboť Meereen byl založen stejně jako ostatní města jako kolonie Impéria Ghisu, jedné z nejstarších civilizací známého světa, u hor bohatých na měď, která v době hojného využívání bronzu zajišťovala městu značné bohatství, a v oblasti se spoustou cedrů, co zase zajišťovaly vhodné životní podmínky. Ty ale brzy vymizely při zpracovávání dřeva a útocích draků z Valyrie a půda se proměnila v neúrodnou pustinu, což je údajně důvod, proč se následně město orientovalo na otrokářství – bez kupců mědi po rozšíření železa a s neutěšeným prostředím kolem nemá moc co dalšího nabídnout. Navíc následně impérium porazila přibližně před 5 000 lety rozpínající se Valyrie, a to v době vlády krále, který údajně nebyl zrovna z nejlepších. Od Ghiskarců pak prý převzala i otrokářství, Meereen jako jednu z krutých otrokářských kolonií a tím osud města prakticky zpečetila. 

Po zkáze Valyrie Ghiskarci ze Zálivu otrokářů město převzali do vlastní správy stejně jako v Astaporu a Yunkai a s ním místo nastolení svobody i obchod s otroky, rozhodli se vrátit ke kořenům jak nejvíce to šlo a začali prosperovat po svém. Jenže i to nyní končí. Zhruba dva roky před začátkem ságy Meereen postihla epidemie moru a poté se k němu dostala Daenerys Targaryen odhodlaná osvobodit všechny otroky. Aby její postup zpomalili a ztížili, Velcí páni vypálili zemi kolem města, čímž ještě zhoršili jeho ekonomiku, a když Daenerys město oblehla a nakonec zažehla revoltu otroků, čímž ho dobyla, padl veškerý obchod úplně. 

Daenerys se rozhodla ve městě zůstat a vládnout mu, jenže mezi zastánci původních pořádků se našli tací, kteří se ihned pokoušeli krvavou cestou zachovat pozůstatky Starého Ghisu a jako Synové harpyje zahájili partyzánský odboj, už docela hraničící s občanskou válkou. K tomu osvobozeným otrokům rychle začaly docházet zdroje a za branami města stále bujelo otrokářství, které Daenerys nebyla schopná zastavit. K tomu se k odporu přidaly i okolní mocnosti, jež ji hodlali vystrnadit, Yunkai, kde její pokus zastavit otroctví nevyšel vůbec, a Meereen se ocitl v obležení. 

V seriálu tato situace byla nakonec vyřešena útokem poté, co byla Daenerys nějak schopna najednou ovládnout neposlušné draky, ale v knize z města nečekaně zmizela na Drogonovi a situace je víc než nejistá, protože jeho obránci připravující se k rozhodujícímu výpadu nemají dost sil, všechny společně decimuje krvavý průjem, jenž vypukl v ležení kolem městských zdí, a navíc se do zálivu blíží Železná flotila ze Železných ostrovů.

Žádné komentáře:

Okomentovat