Říše rybářských královen

Říše rybářských královen (Realm of the Fisher Queens) je jednou z legendárních říší, jaké údajně existovaly v centrálním Essosu v oblasti dříve zvané Traviny. Tato se měla rozkládat před mnoha tisíci lety kolem Stříbrného moře, velkého vnitrozemského moře, po němž kvůli většímu a většímu suchu zbyla jen tři jezera v dnešním travnatém Dothrackém moři, zhruba v jeho centrální části nedaleko severního pobřeží. 

Je ale zhola nemožné přesně určit, jakou oblast měla říše zabírat. Vlastně si odporují i mapy o současné podobě této oblasti. Mapa zveřejněná v oficiálním atlasu je totiž chybná. Ukazuje jako pozůstatky Stříbrného moře pouze dvě jezera, z nichž přímo na sever vytéká řeka, a pak další řeku Sarne pramenící o něco západněji a rovněž tekoucí na sever. Ve skutečnosti má ale Sarne vytékat z jezer, dříve ze Stříbrného moře, téct na západ a stočit se k severu do velké delty, tedy má tvořit jedno masivní povodí. Což se může zdát jako maličkost, jenže v kontextu celé legendární historie říše a jejích nástupců jde o důležitou okolnost. 

zdroj

Říše rybářských královen měla být jednou z prvních civilizací, o niž existují záznamy, ačkoli jen ústní, protože prý vznikla před vynálezem písma. Vládly jí Rybářské královny z plovoucího paláce na Stříbrném jezeře, který věčně obeplouval břehy. Měly být moudré, laskavé, oblíbené u bohů. Králové, lordi a mudrci z ostatních částí světa je měli vyhledávat, aby se s nimi radili. 

Poslední z Rybářských královen potom měla porodit Huzhora Amaie, který má být předkem Vysokých lidí známých i jako Sarnorové a zakladatelem království Sarnoru. Jedné z nejstarších civilizací doložených už písemnými záznamy, pojmenované po řece Sarne. Dává proto smysl, že toto království vzniklo kolem Stříbrného jezera, respektive pozůstalých jezer, a podél řeky Sarne vytékající z nich – však sarnorská města stála a jejich ruiny dosud stojí u jezer a dál podél celé Sarne až k ústí. Zatímco v případě dvou nezávislých velkých povodí je takový vývoj méně pravděpodobný.

Ve světě Písně ledu a ohně a Hry o trůny je proto nejlogičtější vysvětlení, že mistři z Citadely, kteří tyto mapy připravovali, nemají vždy nejsprávnější informace o zemích za Svobodnými městy, a proto mohli někteří pracovat s chybnou geografií. Ve skutečnosti jde o chybu ve zpracování a špatně pochopené instrukce autora.

Vedle toho ještě mají někteří za to, že ze zemí jižně u Stříbrného moře přišli Andalové, ačkoli není jasné, zda i oni měli být v této verzi součástí Říše rybářských královen nebo jejími sousedy. Protože o tom, kdo měl obyvatelstvo tvořit a jak mělo vypadat, žádné zdroje nemluví, stejně jako není úplně jasné, jak měli vypadat původní Vysocí lidé, potomci Huzhora a tedy Rybářských královen. Jejich známý vzhled, který Andaly nepřipomíná, byl značně ovlivněn asimilací jiných okolních národů. 

Žádné komentáře:

Okomentovat