zdroj |
Není ale známo ani to, kdy a kdo je postavil. Mnozí si myslí, že mají valyrijský původ, protože Valyrijci používali ve své architektuře nějakou formu tavení a tvarování kamene. Neexistuje ale žádný důkaz, že by Valyrijci kdy dorazili až tak daleko, že by se vůbec kdy dostali za pohoří Kosti, natož za celé císařství Yi Ti, které by ještě navíc museli překonat, a že by na Dálném východě něco stavěli. V celé oblasti na východ od Kostí žádné další stopy po Valyrijcích nejsou. A hlavně, Pět pevností je starších než Valyrijské državy. A možná i než Zlaté císařství Yi Ti.
Podle legend totiž před ním, před mnohem více než deseti tisíci lety, existovalo v regionu vzkvétající Velké císařství Úsvitu. Tomu prvních deset tisíc let vládl Bůh na zemi, syn dosud uctívaných božstev – Panny stvořené ze světla a Lva noci. Poté vystoupal k rodičům ke hvězdám a k vládě se dostal jeho nejstarší syn, Perlový císař. Ten prý nechal vystavět Pět pevností, aby svou říši bránil před démony Lva noci. Ti měli na císařství útočit už před událostí známou v Západozemí jako Dlouhá noc a podle příběhů z Yi Ti to bylo právě o Dlouhé noci, kdy obrana lidí neobstála.
Dost možná má tedy Pět pevností obdobnou funkci jako Zeď v Západozemí. Nejprve mělo jít o nárazník proti temnotě z ledových pustin a nyní, když se zdá, že tato hrozba je už zažehnaná nebo snad nikdy neexistovala, je to nárazník před nájezdníky. Protože stejně jako v Západozemí se ke Zdi stále vrací bojovníci z řad divokých, Yi Ti udržuje v Pěti pevnostech posádku kvůli nájezdníkům z Šedé pustiny.
zdroj |
Žádné komentáře:
Okomentovat