zdroj |
Základní strukturu Slunečního oštěpu tvoří původní pevnost Martellů, Písečná loď. To byla celkem nevzhledná, velká budova v podobě korábu v barvě písečných dun. Po připlutí Rhoynů princezny Nymerie, která se provdala za Morse Martella, ale začal být oblíbenější exotický styl od Rhoyne a kolem původní pevnosti byly postaveny nové struktury, které její podobu změnily. Mezi nejznámější patří pětačtyřicetimetrová věž jménem Oštěp, určená pro urozené vězně, a Věž slunce, domov prince Dorne, kde se nachází dva trůny - jeden s oštěpem Martellů vykládaným zlatem a druhý s Rhoynským sluncem. A také v této pevnosti visí portrét princezny Daenerys Targaryen, která svatbou s princem Martellem zpečetila připojení Dorne k Sedmi královstvím.
A od té doby také nebyl Sluneční oštěp nikdy dobyt. Při pokusech Targaryenů připojit Dorne ke sjednocenému království sice docházelo k různým událostem, jako obsazení pevnosti, když ji Dornové opustili (jakmile Targaryeni dosadili do čela Dorne svého správce, vojáci se vyrojili ze Stínového města a došlo k defenestraci) či spálení země (Targaryeni ušetřili Sluneční oštěp v domnění, že poštvou vazaly proti rodu Martellů, ale Dorne zůstalo loajální vlastním lidem), ale silou se nikdy získat nepodařil a připojit poslední království do sjednocené říše trvalo podstatně delší dobu.
Z toho důvodu také Martellům nepřipadá titul strážců jihu a Sluneční oštěp nemá svého lorda, nýbrž prince. Spolu s nezávislostí se totiž dlouho dařilo v Dorne udržovat rhoynskou kulturu, do které spadá například zachování titulů princ a princezna pro nejvýše postavené šlechtice, nebo osobitý přístup k víře v Sedm, která sice je na jihu vyznávaná, ale nijak nebrání velmi liberálnímu chování v sexuální oblasti nebo neodsouvání bastardů na nejnižší pozici.
zdroj |
Přesto ale nejde o nejkrásnější nebo nejoblíbenější stavbu v Dorne a není to jediné sídlo Martellů. Přibližně tři lígy od Slunečního oštěpu leží mnohem atraktivnější Vodní zahrady, jejich soukromá rezidence Martellů.
Žádné komentáře:
Okomentovat