zdroj |
Rod Mořských za Robertovy rebelie
Ještě 14 let před začátkem příběhu podle knihy a 17 podle seriálu žádný rod Mořských neexistoval. Žil tehdy pouze pašerák Davos, nechvalně proslulý na Úzkém moři tím, že dokázal propašovat cokoli kamkoli. Vyhýbal se velkým pánům, znal se s piráty ze Svobodných měst, pro něž pracoval, a po čase si sehnal vlastní loď. Ale když během Robertovy rebelie už rok trvalo obléhání Bouřlivého konce rebelů armádou Maceho Tyrella a flotilou Paxtera Redwynea, rozhodl se zaplést do větších událostí, postavit se na stranu rebelů a pomoct jim.
Dokázal tehdy proplout mezi flotilou, jejíž ostražitost dlouhým obléháním opadla, a dostal pomocí tajných tunelů pod hradem ke Stannisovi Baratheonovi a jeho hladovějící posádce náklad cibulí a nasolených ryb. Stannis, jeho mladší bratr Renly, v seriálu i jeho žena Selyse a zbývající vojáci tak dokázali přečkat až do chvíle, kdy do Bouřlivých krajin dorazil Ned Stark se zprávou o pádu Targaryenů a přinutil Rovinu pokleknout před Robertem Baratheonem. A z Davose se za jeho hrdinský skutek stal rytíř.
Jenže protože Stannis nikdy nehodlal ustupovat ze své představy spravedlnosti, rozhodl se Davose zároveň potrestat za roky pašeráctví, a tak mu vlastnoručně usekl konečky prstů na nedominantní levé ruce (v seriálu je Davos levák, tudíž tam na pravé).
Rod Mořských za vlády Baratheonů
Davos považoval svůj trest i odměnu za spravedlivé, kosti z usekaných prstů začal nosit pro štěstí ve váčku na krku, a i když získal pozemky v Bouřlivých krajinách, rozhodl se přísahat věrnost ne Renlymu jakožto lordu Bouřlivého konce, ale Stannisovi a Dračímu kameni. I přes svou ztrátu totiž získal jeho rozhodnutím pro rodinu mnohem lepší zabezpečení, než o jakém mohl kdy snít a jaké by byl schopný zajistit sám, a s manželkou Maryou se také přičinil o její značné rozšíření. Vždy sám sebe mnohem víc než jako pána a politika viděl jako námořního kapitána a domáckého člověka, a tak zplodil sedm synů (v seriálu nejspíš jen jednoho).
Ostatní Stannisovi věrní lordi však Davose nikdy neměli příliš v oblibě, protože jeho rod se pozvedl z velmi nízké sociální vrstvy a jeho minulost i zástava v nich vyvolává nechuť. Navíc ho nevnímají jako rytíře a už vůbec ne jako lorda, ačkoli mu Stannis později udělil titul pobočníka a s ním i lorda Dešťolesa a admirála Úzkého moře. Ale Davosovi mnohem víc než na nich záleží na budoucnosti pro jeho zbývající potomky (pro ty, o něž nepřišel v bitvě na Černovodě, není jisté, zda mu nějací zbyli v seriálu) a bez ohledu na původ má možná poté, co se zapletl do intrik na Severu, v nekompletních rukách budoucnost ještě důležitější.
Davos Mořský zdroj |
Členové rodu Mořských na začátku ságy:
- lord Davos Mořský, Cibulový rytíř, někdy zvaný Krátká ruka, kapitán Černé Bethy, později lord Dešťolesa a pobočník krále
- lady Marya, manželka Davose
- Dale Mořský, v knize nejstarší syn a dědic Davose a Maryi, kapitán Přízraku
- Allard Mořský, v knize druhý syn Davose a Maryi, kapitán Lady Maryi
- Matthos Mořský, v knize třetí, v seriálu jediný syn Davose a Maryi, druhý kapitán na Černé Bethě
- Maric Mořský, v knize čtvrtý syn Davose a Maryi, mistr veslařů na Zuřivosti
- Devan Mořský, v knize pátý syn Davose a Maryi, panoš krále Stannise
- Stannis Mořský, v knize šestý syn Davose a Maryi
- Steffon Mořský, v knize sedmý syn Davose a Maryi
Žádné komentáře:
Okomentovat