zdroj |
Údajně pochází z džunglí v Yi Ti mezi Qarthem a Stínozemí u Ašaje a dalších oblastí kolem Nefritového moře. Kdysi byla velká populace na Baziliščích ostrovech – od nich také dostaly své jméno, a stále jich lze spoustu najít na Baziliščím mysu v Sothoryosu. Uměle je ale chovají v menažeriích po celém Essosu. Baziliškové jsou totiž oblíbení souputníci do zvířecích bojových jam, kde je pro obveselení a sázky nechávají bojovat s jinými zvířaty, často se psy. Bazilišek přitom i velkého psa dokáže snadno roztrhat na kousky, jak se přesvědčila i Daenerys Targaryen v přístavu v Qarthu.
Kromě toho mají využití i v alchymii. Baziliščí jed se používá po celém světě včetně Západozemí, kde ho měl ve sbírce třeba velmistr Pycelle, a krev patrně působí jako velmi silný toxin. Používají ji i Muži bez tváře. Jak se naučila Arya Stark, pasta okořeněná baziliščí krví propůjče jídlu pikantní nádech a konzumentovi, pokud je to teplokrevný živočich, přinese prudké šílenství. I myš po ochutnání krve baziliška napadne lva. Arya proto měla za to, že baziliščí krev hrála hlavní roli v jednom knižním incidentu v Harrenově. Tam totiž požádala Jaqena H'ghara, aby se zbavil krutého správce Weeseho, načež se zbláznil jeho věrný pes a zakousl ho.
Kromě toho jsou baziliškové ještě oblíbeným uměleckým motivem zejména na východě. V Meereenu v knize existuje městská stráž Mosazná zvířata zvířat a všichni v ní nosí mosazné masky zvířecích hlav – mimo jiné i baziliška. Valyrijci se zase nechali bazilišky inspirovat po svém obsazení Dračího kamene při stavbě pevnosti Dračího kamene – lze na něm najít chrliče s jejich podobou. Nebo Cersei Lannister si vzpomíná, že když jako malá navštívila „čarodějnici“ Maggy Žábu původem ze Svobodných měst, měla Maggy ve stanu koš na oheň ve tvaru baziliščí hlavy.
Žádné komentáře:
Okomentovat