Nekorunovaní Targaryeni 27: Helaena Targaryen

Princezna Helaena Targaryen se narodila v roce 109 po dobytí Západozemí králi Viserysovi I. a jeho druhé královně Alicent Hightower jako jejich druhé dítě. Tedy jako Viserysova druhá dcera a Alicentina první a jediná. Měla tak o dvanáct let starší poloviční sestru Rhaenyru a o dva roky staršího bratra Aegona, když jí bylo něco přes rok, přibyl jí bratr Aemond a v pěti bratr Daeron. 

Mladší princezna

O vztazích Helaeny s rodinou toho není známo moc. Rozhodně ji neměl rád její strýc Daemon Targaryen, protože ho jako králova mladšího bratra každé královo dítě posouvalo níž a níž nástupnické linii. Ani Rhaenyra se se svými polovičními sourozenci nesblížila. V seriálu Rod draka s ní patrně celkem vycházel její dědeček a pobočník krále Otto Hightower. Ale byla to příjemná a veselá dívka, která mohla být výtečnou matkou. Jen byla vždy buclatější a ne tak pohledá jako většina Targaryenů. V seriálu ji naopak jako malou těžko konejšili, když ji chovala Alicent, Helaena často plakala, a vyrostla ve velice odtažitou, výstřední dívku, patrně s psychickou poruchou, a se zájmem o hmyz.

zdroj

V seriálu často rovněž mluvila v hádankách. Měla věštecké schopnosti, patrně verzi dračích věšteckých snů, jimiž bývali někteří Valyrijci obdařeni. Někdy kolem desátého nebo jedenáctého roku předpověděla, že její bratr Aemond, který se dlouho nedokázal sblížit se žádným drakem, jednoho dne draka bude mít, ale bude muset zavřít oko – což se vyplnilo, když osedlal Vhagar a pak přišel o oko v potyčce s Rhaenyřinými syny. O něco později předpověděla, že draci začínají spřádat černé a zelené, jak se nakonec rozdělili během občanské války tanec draků na stranu černých Rhaenyry a zelených Aegona. A ještě později předpověděla smrt svého syna.

Draka však získala i sama. V roce 121, když jí bylo dvanáct, osedlala Snožár, jejíž první a poslední jezdkyní před Helaenou byla prateta jejího otce, princezna Rhaena. A velmi brzy, už ve třinácti ji na popud otce provdali za jejího bratra Aegona podle staré valyrijské tradice. V seriálu to bylo na popud matky, což se Aegonovi nezamlouvalo, když Helaenu považoval za hlupačku, a to poté, co Rhaenyra navrhovala zásnuby se svým nejstarším synem Jacaerysem, aby scelili čím dál víc narušené vztahy mezi jejich rodinami. Viseryse návrh zaujal, Alicent ale zásadně odmítla, věřila, že Rhaenyřini synové jsou bastardi jejího milence Harwina Stronga. Pomalu se tvořící frakce zelených a černých tak zůstaly oddělené. A už sotva rok po svatbě Helaena porodila dvojčata Jaehaeryse a Jaehaeru pojmenované po jejím pradědečkovi Jaehaerysovi I. 

Sama alespoň patrně proti svým synovcům, ať už byli legitimní Velaryoni nebo Strongové, nic neměla. Zůstávala příjemnou dámou, v Králově přístavišti velmi oblíbenou (alespoň v knize), a třeba v roce 127, když se Viserys díky včasné amputaci dvou prstů zbavil život ohrožující infekce po říznutí na Železném trůnu, uspořádal k té příležitosti oslavu, vyzval Helaenu po Viserysově odchodu z hostiny její synovec Jacaerys k tanci. Což naštvalo Aegona. A později toho roku pak Helaena porodila ještě třetí dítě, Maelora (v seriálu Maelor nevystupuje a její dvojčata jsou mladší)

Na rozdíl od seriálu s ní a jejími dětmi měl trochu bližší vztah asi i Viserys. Třetího dne třetího měsíce roku 129 totiž za ním vzala děti, nezdá se přitom, že by to byla výjimečná událost, a Viserys jim vyprávěl příběh, jak Jaehaerys I. vyrazil na drakovi na Sever a válčil s divokými. Který si vymyslel jako pohádku pro vnoučata, protože při Jaehaerysově návštěvě Severu nedošlo k žádným bojům. 

V seriálu v podstatě tentýž den proběhla poslední rodinná večeře, kde Helaena tančila s Jacaerysem, k Aegonově nechuti, připíjela na zásnuby svých synovců Jacaeryse a Luceryse a svých sestřenic Baely a Rhaeny, dcer Daemona, s tím, že manželství není tak špatné, protože ji manžel většinou ignoruje, pokud není opilý, opět k Aegonově nechuti, a učinila další proroctví. O bestii schovávající se pod prkny. A v obou verzích v průběhu této noci Viserys zemřel. 

Nečekaná královna

Den po Viserysově smrti se Helaena dozvěděla, co se stalo (v seriálu tehdy zopakovala svou věštbu o bestii pod podlahou). Jenže neměla čas truchlit. Její matka, dědeček Otto a jejich příznivci zelení drželi královu smrt dál v tajnosti a navzdory jeho přání, aby po něm nastoupila na trůn jeho prvorozená dcera Rhaenyra, rozhodli korunovat Helaenina manžela Aegona. 

V rychlosti připravili korunovaci v Dračím doupěti, kde Alicent položila korunu i na Helaeninu hlavu a oslovila ji má královno (v seriálu se tak nestalo, korunovaci přerušila Rhaenys, která se s Meleys probourala podlahou, aby utekla z Králova přístaviště, když Aegona nepodporovala, a naplnila tak Helaenino proroctví). Tím se z Helaeny stala Aegonova královna, aniž by na tuto úlohu byla připravovaná – což ani nemohla vzhledem k tomu, že jakékoli případné plány na neuposlechnutí Viserysova rozhodnutí musely zůstávat v tajnosti. Na druhou stranu ji velmi milovali poddaní pro její příjemnou povahu.

Rhaenyra si samozřejmě nic takového nemohla nechat líbit. Na Dračím kameni, kde žila se svou rodinou, proběhla i její korunovace. Pak prohlásila Alicent a Ottu za zrádce, kteří jí ukradli korunu a rodné právo, ale byla ochotna odpustit Helaeně a jejím sourozencům, pokud přijdou na Dračí kámen přísahat jí věrnost. To zase nemohl akceptovat Aegon. Velmistr Orwyle tedy navrhl, aby vyrazili na Dračí kámen, ale přesvědčit Rhaenyru, aby se vzdala svého nároku. Helaena s tím souhlasila, pravděpodobně chtěla veškeré spory urovnat smírně. Pak i její matka a nakonec neochotně i Aegon. Poslal velmistra s doprovodem pod mírovou zástavou – ovšem marně. Rozpoutala se válka tanec draků.

zdroj

Helaenin mladší bratr Aemond zatím vyrazil do Bouřlivého konce vyjednat spojenectví Baratheonů, kam ve stejné době vyrazil i Rhaenyřin syn Lucerys. Mezi sebou už dávno měli spory, v dětství ho Lucerys při potyčce připravil o oko, nad hradem se střetli na dracích a Aemond Luceryse zabil. Princ Daemon, strýc Helaeny a manžel Rhaenyry, se proto rozhodl pomstít. Chtěl syna za syna. 

Skrze svou mazanou (možná už bývalou) milenku Mysarii s velkou sítí známých v podsvětí Králova přístaviště najal bývalého seržanta městské hlídky Krve a krysaře Sýra (někdy překládaní jako Krvař a Syreček). Ti díky kontaktům a vlastní znalosti prostředí snadno zjistili, jaké má Helaena zvyky. Že své děti každý večer vodí za svou matkou do komnat v Pobočníkově věži, než je uloží do postele. Tam také bylo snazší se dostat než do Maegorovy pevnosti. Schovali se tak v Alicentiných komnatách v Pobočníkově věži, nejprve svázali Alicent a nacpali jí roubík, zavraždili její komornou a čekali na Helaenu.

Jakmile vešla, zabili její strážné a zatarasili dveře. Potom Helaeně z rukou vytrhli Maelora a předvedli neskutečně krutou scénu. Nutili Helaenu, aby vybrala, který z jejích synů zemře. Helaena nabídla, ať raději zabijou ji, ať její malé děti nechají žít. Jenže hrozili, že pokud nikoho nezvolí, Krev znásilní Jaehaeru a zabijí všechny tři. Zoufalá Helaena proto velice neochotně jmenovala Maelora. Ve dvou letech byl moc malý, aby chápal, co se děje, a s nejmladším synem se snad dokáže lépe rozloučit. Krev a Sýr na to usekli jediným švihnutím meče hlavu šestiletému Jaehaerysovi a utekli, zatímco Helaena zoufale ječela.

V seriálu zase Krev a Sýr vtrhli do komnat královských dětí proto, že měli za úkol zabít prince Aemonda, ale nenašli ho. S dětmi tam byla pouze Helaena a oni jí přikázali jim ukázat, které z nerozeznatelných dvojčat je syn. Zoufalá Helaena tak učinila a zatímco ho vraždili, utekla s Jaehaerou do matčiných komnat.

Královna mučednice

Helaena po takovém traumatu nepřekvapivě propadla hluboké depresi a pomalu přicházela o rozum. Odmítala jíst, koupat se, opouštět své komnaty. Nedokázala se podívat na Maelora, když ho vybrala na smrt. Také od té doby spala odděleně od Aegona, a když byl brzy na to Aegon vážně raněn v bitvě o Havranův hřad, ani se ho nepokusila navštívit. Nebyla schopná pořádně létat, takže nemohla pomoci ve válce. 

V seriálu ji zase hned po Jaehaerysově smrti donutili účastnit se jeho velmi veřejného pohřbu, který nedokázala snést, ovšem její žal ji nezasáhl tak hluboce. Dál se účastnila některých svých povinností, pečovala o malou Jaehaeru a s matkou navštívila septum, při odchodu z něhož je napadl dav rozzuřený blokádou města Velaryony a nedostatkem zásob. Naštěstí je obě dokázali v bezpečí dostat do hradu. Ovšem i tehdy se Helaena odmítala zapojovat do války, přestože na ni Aemond naléhal, aby s ním vyletěla do Říčních krajin. Nejprve hrubě, na to odmítla vyletět na drakovi a pálit nevinné. Poté se ji snažil přemluvit, protože kromě jeho Vhagar měli ve městě k dispozici už jen Helaeninu Snožár. Ale Helaena nezměnila názor, pouze mu předpověděla smrt v Božím oku u Harrenova a je možné, že v tu chvíli viděla i smrt prince Daemona.

A když Aemond a lord velitel Královské gardy Criston Cole vytáhli do Říčních krajin a město nechali slabě chráněné, takže ho na počátku nového roku velmi snadno dobyla Rhaenyra, ocitla se Helaena se svou matkou v zajetí, v němž ji čekaly už jen katastrofy. 

Alicent prosila Rhaenyru, aby s Aegonem uzavřela mír. To Rhaenyra samozřejmě odmítala. Alicent prý ale znovu vytáhla i staré pochyby o otcovství Rhaenyřiných nejstarších synů a podle septona Eustáce a velmistra Munkuna to Rhaenyru rozzuřilo. Vyhrožovala Alicent vyříznutím jazyka. Královský šašek Hříbeček, proslulý často vymyšlenými, nadnesenými historkami, tvrdí, že Mysaria ji od toho odradila a navrhla horší trest. Poslat Alicent a Helaenu pracovat do nevěstince, kde by je donutili otěhotnět. 

Arcimistr Gyldayn tento vulgární příběh o „bordelových královnách“ odmítá. Prý se sice rozšířil po hostincích ve městě, dokonce za pomoci Aegonových lidí, aby ničili Rhaenyřinu pověst řečmi o krutosti k oblíbené královně, ale nezakládal se na pravdě, na žádných důkazech, jen na Hříbečkových senzacích.

Reálná katastrofa však přišla zanedlouho. Zemřel i Maelor. Ještě před dobytím Králova přístaviště propašovali z města ven Aegona, Jaehaeru a Maelora, a aby jim zajistili lepší šance na přežití, každého poslali jinam. Jaehaera se v bezpečí dostala do Bouřlivého konce, jenže Maelora a jeho ochránce odhalili v Drsném mostě po cestě do Starého města Hightowerů. Ten byl věrný Rhaenyře, takže je přepadl dav. Lidé se o Maelora začali násilně přetahovat, až ho brutálně roztrhali. Zděšená lady Caswell pak jeho hlavu poslala Rhaenyře – podle Hříbečka Rhaenyra plakala, podle septona Eustáce se usmívala a nařídila hlavu zpopelnit podle zvyků Targaryenů. Rozšířila se ale i pomluva, že ji nechala doručit Helaeně v nočníku. K tomu nikdo nezjistil, kam zmizel Aegon, mnozí se domnívali, že ani on už není naživu, a v dračím souboji s Daemonem u Harrenova padl Aemond. 

Několik dní po Aemondově smrti a všech těchto tragédiích, zhruba půl roku po dobytí města, už Helaena nedokázala dál žít. Vyskočila z okna své komnaty v Maegorově pevnosti, dopadla na bodce v suchém příkopu pod ní a jeden jí propíchl hrdlo. Zemřela v pouhých jednadvaceti letech. Ve chvíli její smrti k tomu Snožár přervala dva řetězy, které jí v Dračím doupěti poutaly k zemi, a zařvala tak hlasitě, až otřásla celým Dračím doupětem. A když o Helaenině smrti zpravili Alicent, roztrhala si šaty a proklela Rhaenyru. 

Nepochybně se Helaeně válkou zhroutil svět. Přesto se dodnes svědci, historici i učenci přou o poslední kapce, jež ji dohnala k parapetu. Jednak existuje chlípná, lživá povídačka Hříbečka, podle něhož měla Helaena jako nucená prostitutka otěhotnět. Jednak verze Munkuna, jenž viní hrůzu z oběšení dvou rytířů na hradbách Rudé bašty ve chvíli, kdy extrémně paranoidní Rhaenyra obávající se zrad uvrhla do vězení dokonce i spojence Corlyse Velaryona a tito dva se ho snažili zachránit. Podle Gyldayna to tak nebylo, protože Helaena je dost možná vůbec neviděla, v podstatě to byli jen žalářníci a jí na nich nemohlo záležet. Podle Eustáce ji vyprovokovala Mysaria, protože jí noc před sebevraždou prozradila, jak přesně zemřel Maelor. 

A už při západu slunce po celém městě také běžely fámy o její vraždě. Podle nich ji na Rhaeynřinu žádost vystrčil z okna ser Luthor Largent, velitel Městské hlídky Králova přístaviště, protože se k městu blížil princ Daeron s drakem a armádou (akorát Daeron se nikdy nevymotal z bojů v Rovině). Podle názoru Munkuna s těmito pomluvami přišel kazatel Pastýř, jenž zapáleně kázal proti drakům a Rhaenyře a hodilo se mu odsoudit jak zločin, tak královnu. Hříbeček jako obvykle přinesl vlastní verzi, fámy vymyslel Larys Strong, Aegonův mistr našeptavačů, jenž sice nepadl Rhaenyře do rukou, ale také nikdy neopustil město. 

Každopádně tu noc započala po městě vzbouření. Poddaní volali po spravedlnosti pro milovanou Helaenu a její syny. Později se k nim připojily i vzpoury kvůli drakům, vysokým daním, popravám, nespokojenosti, a vyústily ve zfanatizovaný, rozzuřený masivní Pastýřův dav na cestě do Dračího doupěte. Tedy Helaenina nešťastná, tragická smrt sehrála svou roli i v konci draků.

Žádné komentáře:

Okomentovat