zdroj |
Vaithové tak žijí v poměrně nepřátelském prostředí a asi není divu, že rod založili andalští dobrodruzi, kteří se někdy v pozdější fázi invaze Andalů do Západozemí nebáli vyrazit do pouštního Dorne a v kopcích na východní hranici hlubokých písků a dun, u jedné z mála místních řek, které se začalo říkat po nich, postavili vysoký, světlý hrad. Nakonec se také stali vazaly Martellů a hráli spolu s nimi důležitou roli v bojích se Železným trůnem Sedmi království.
Během dobývání Západozemí Targaryeny měla Dorne na starosti královna Rhaenys. Ta nejprve při svém prvním pokusu Dorne získat přiletěla na dračici Meraxes do Vaithu, ale stejně jako většinu ostatních pevností našla hrad opuštěný a s nepořízenou se vrátila domů. Jenže Aegon Targaryen se nechtěl s neúspěchem v Dorne smířit, a když sjednotil ostatní království Západozemí, rozpoutal první dornskou válku.
Poslal do Dorne velkou armádu, jíž se na čas podařilo některé hrady získat. Jenže jakmile jí v zádech nestáli draci, protože se Aegon s manželkami musel vrátit do budovaného Králova přístaviště a také vládnout, nejen válčit, Dornové rozpoutali rebelii. Včetně Vaithů.
Jedním z velitelů, který v Dorne zůstal, byl lord Harlen Tyrell. Jakmile slyšel, že ve Slunečním oštěpu vyhodila princezna Meria Martell z okna dosazeného správce, vytáhl z Peklolesa, aby se pokusil zadupat rebelii ve Vaithu a odtamtud chtěl pokračovat do Slunečního oštěpu. Vaithové ale tvrdě útočili na jeho pícníky a nakonec jeho armáda beze stopy zmizela v poušti.
Válka tak pokračovala, draci se vrátili, shořelo mnoho dornských pevností, i Vaith. Ovšem potom se Dornům podařil kapitální úlovek. Sestřelili Meraxes i s královnou Rhaenys. Následoval Aegonův dračí hněv, kdy znovu hořely pevnosti, rozpoutaly se vzájemné krvavé nájezdy, útoky a obě strany vypsaly odměny na hlavy nepřátel. I na hlavu lorda Vaitha, jenž se tak stal jednou z obětí.
zdroj |
Jenže ani toto dobytí nezůstalo trvalé. Dornové opět rebelovali, zabili Daerona a na oplátku měla být popravena rukojmí. Akorát že na trůn usedl Daeronův mladší bratr Baelor I., zbožný, až fanaticky věřící král. Rozhodl se zajistit mír a všechna rukojmí osobně vrátit do Dorne. Včetně Casselly. Ta už tehdy Aegona nudila, takže ji rád vrátil k ostatním vězňům a poté ji nechal odejít s Baelorem. Tím pro něj její existence prakticky skončila.
Ne tak pro Cassellu. Byla do Aegona beznadějně zamilovaná. Nikdy se nevdala, nikdy neměla děti a až do stáří trpěla nezlomným sebeklamem, že byla Aegonovou jedinou pravou láskou a že pro ni brzy pošle. Samozřejmě se to nikdy nestalo, Aegon měl spoustu jiných milenek, a když se stal po smrti Baelora i svého otce Viseryse II. sám králem Aegonem IV., už si na ni ani nevzpomněl.
Do Vaithu se nějakou dobu poté jednou dostali i rytíř Dunk a jeho panoš Egg, princ Aegon, pravnuk Aegona IV. Potkali tam starou lady Vaith, s níž prý Dunk mluvil tak neslušně a natolik ji rozčílil, že ohrozil svůj a Eggův život, ale podle Egga byla lady Vaith šílená, takže je možné, že by si nepomohli, ani kdyby byl ohleduplnější. Je proto možné, že tato lady Vaith byla ještě Cassella.
A poté v sáze namísto Targaryenů měli Vaithové pomoci v boji proti Lannisterům na Železném trůnu. Princezna Arianne Martell, knižní dcera prince Dorana, plánovala rozpoutat válku uvnitř rodu Lannisterů a utužit svá vlastní práva na dědictví tím, že po nástupu Tommena Baratheona na Železný trůn korunuje právoplatnou královnou jeho starší sestru Myrcellu podle dornskch zvyků. Myrcella tehdy žila v Dorne, zasnoubená s Arianniným nejmladším bratrem. Plánovala ji vzít přes dornskou poušť, s Vaithem pod ochranou lorda Daerona Viatha, který podle ní neměl Lannistery nijak v lásce, jako první zastávkou, než se dostane k věrným lordům v Peklolese. Ale nikdy tam nedorazila, protože byli zadrženi ještě dlouho před dosažením Vaithu.
Členové rodu Vaithů na začátku ságy:
- lord Daeron Vaith, lord Rudých dun
Žádné komentáře:
Okomentovat