zdroj |
Podle některých byl z rodu Blacktydů Qhored Hoare, Nejvyšší král Železných ostrovů. Byl to jeden z nejmocnějších králů a obvykle se má za to, že patřil do rodu Hoareů, ale podle některých záznamů byl ve skutečnosti Greyiron nebo Blacktyde. A každý, kdo si ho může přisvojit, i Blacktydové, se za to pere.
V království Roviny ho zvali Krutý, ovšem pro Železné byl jeden z největších králů. V mládí vyplenil Staré město a odvedl tisíce žen do zajetí, ve třiceti porazil říčního krále Bernarra II. Justmana a zajal jeho tři syny. O tři roky později je zavraždil, když mu Bernar nedokázal platit tribut, rozdrtil Bernarrovu mstivou armádu, načež Bernarra utopil jako oběť Potopenému bohu a vyhladil tak rodu Justmanů. A za jeho vlády mohli Železní oprávněně tvrdit, že jejich výnosy platily kdekoli byla cítit mořská voda nebo slyšet příboj. Vládli podél celého pobřeží Moře zapadajícího slunce od Stromoviny v „patě“ Západozemí až k Medvědímu ostrovu, mnoho lidí z pobřeží utíkalo ve strachu z Qhoredových plenitelů a ti, kdo zůstávali, byli nuceni platit tributy. Jenže když v devadesáti po pětasedmdesátileté vládě zemřel, jeho nástupci přišli o většinu jeho zisků. Asi lze předpokládat, že ty už si ostatní rody rozhodně nepřivlastňují.
Železní na královolbě několikrát ale zvolili Nejvyšším králem Železných ostrovů i doložené Blacktydy. Třeba Jorona I. Blacktyda. Ten zajal Gylese II. Gardenera, krále Roviny, když se střetl s jeho flotilou u Mlhových ostrovů, budoucích Štítových ostrovů u pobřeží Roviny. Umučil ho k smrti a nechal ho rozsekat na kusy, které použil jako návnadu na ryby s „královými kousky“. Později vyplenil Stromovinu a údajně odvezl každou ženu pod třicet, čímž si vysloužil svou slavnou přezdívku Zhouba dívek.
A bez ohledu na to, zda Qhored byl s jejich rodem příbuzný nebo ne, o mnoho tisíc let později se Blacktydové přidali k jeho potomkům a dobyli s nimi centrální Západozemí pro království Ostrovů a řek trvající po tři generace – než ho ukončilo dobývání Targaryenů, stejně jako samostatnost Železných ostrovů.
V první polovině vlády Targaryenů potom stejně jako celé Železné ostrovy Blacktydové nevystrkovali hlavy. Ale zapojili se do občanské války tanec draků, kdy o Železný trůn válčili poloviční sourozenci Rhaenyra Targaryen a Aegon II. Lenní pán ostrovů Dalton Greyjoy se totiž rozhodl podpořit stranu Rhaenyry, protože ho nechala plenit západní pobřeží Západozemí, které stálo proti ní. Akorát po válce odmítl stáhnout zbraně a zůstal na dobytém území. Blacktydeové pravděpodobně s ním.
Říše dlouho nevěděla, jak s tím naložit, nakonec Daltona zabila jeho společnice a Blacktydeové a Harlawové se spojili s Daltonovým bratrancem, aby do čela ostrovů dosadili Daltonova mladšího solného syna Rodrika. Tedy syna jedné z jeho žen nenarozených na ostrovech. Což se samozřejmě nelíbilo mnohým, nejen matkám jeho starších solných synů, ale i mnohým lordům, rozpoutala se krize, přelila se v krvavé půlroční boje a i Blacktydevé byli její obětí. Stejně jako obětí následující invaze, kterou v pomstě rozpoutala lady Johanna Lannister, a zimního hladomoru.
I přesto se o zhruba století a půl později dobrovolně připojili do nové rebelie. Tehdy padl rod Targaryenů, na Železný trůn usedl Robert Baratheon a lord Balon Greyjoy měl za to, že je říše pod jeho novou vládou slabá a že dokáže ostrovy osamostatnit. Připojil se k němu i lord Blacktyde, stejně jako další. Jenže Robert rebelii rozdrtil, lord Blacktyde padl v bitvě a jeho syn Baelor se ocitl jako rukojmí ve Starém městě, aby se vítězové ujistili, že Blacktydevé zůstanou nadále věrní Železnému trůnu. A zůstal tam osm let.
Vrátil se domů jako velice pohledný mladík a především jako konvertita k víře v Sedm, což je na Železných ostrovech velice výjimečné. Rovněž se nikdy nezbavil odporu vůči Balonovi, zazlíval mu smrt otce a zval ho Balonem Ovdovovačem. Možná proto mu Balon na výchovu poslal mladého Tristifera Botleyho, jelikož toho nejprve přijali na Štítu, ale jakmile Balon zjistil, že by si Tris rád vzal jeho dceru Ašu (v seriálu Yara), poslal ho pryč.
Baelor tak byl poněkud skeptický, když se na kontinentu rozpoutala po smrti Roberta Baratheona válka pěti králů a Balon se rozhodl rebelovat za nezávislé ostrovy znovu, znovu se korunovat králem. Přesto, že mnoho Blacktydů se k němu a jeho invazi na Sever přidalo. Nejspíš musel mít dojem, že mu za nedlouho dala za pravdu smrt Balona, velké válečné ztráty a protahované boje připravující ostrovy o už tak chudé zásoby. Zůstal proto opatrný i po knižním svolání královolby, kde měli lordi a kapitáni zvolit nového krále.
Nejprve se vyrazil poradit s lordem Rodrikem Harlawem, protože se obával Balonových bratrů. Hlavně děsivého Eurona, měl za to, že ten ostatní kandidáty a opoziční lordy povraždí. Kandidáty také dost vyzýval. Například po dalším Balonovu bratrovi Victarionovi chtěl vědět, zda ukončí válku se Severem, protože si sám dobře pamatoval, že válka je dobrá akorát k ničení rodin. A když Victarion odmítl pokleknout před Železným trůnem a chtěl ve válčení pokračovat, odmítl Baelor hlasovat pro něj. Naopak byl jedením z prvních, kdo provolávali Ašu, jakmile prohlásila, že ona by konflikt ukončila a snažila se o diplomacii a obchod.
Královolbu ale nakonec vyhrál Euron. Baelor ho odmítl uznat jako krále s tím, že Balon byl šílený, Aeron, jejich další bratr a fanatický kněží Potopeného boha, je šílenější a Euron nejšílenější (z čehož se stalo pořekadlo mezi Železnými) a chtěl se vrátit na Černopříliv. Stejně jako se rozprchli další odmítající se Euronovi podřídit. Jenže jeho loď se ocitla v obklíčení v zálivu a jeho dotáhli v řetězech k Euronovi. A ten ho nechal rozsekat na sedm kusů jako ironickou poctu víře v Sedm a ukradl mu sobolí plášť.
Někteří Baelorovi příbuzní se tak k Euronovi samozřejmě přidali, nicméně existuje ještě jeden známý příbuzný, s nímž měl Euron problém. Starý slepý Beron, kněží Potopeného boha. Ten spolu s Aeronem Greyjoyem svolával kapitány a lordy ke královolbě, z Eurona nebyl vůbec nadšený, a Euron si ho našel, když po svém zvolení začal shánět Aerona pro své divoké plány zahrnující šílené obětní rituály, a ostře ho vyslýchal.
Členové rodu Blacktydů na začátku ságy:
- lord Baelor Blacktyde, lord Černopřílivu
- Beron Blacktyde, zvaný Slepý Beron Blacktyde, kněží Potopeného boha
Žádné komentáře:
Okomentovat