Sfinga (Sfinx) je bytost, která existuje v mytologii skutečného světa. Obvykle se má na mysli buďto ta ze starořecké mytologie s tělem lva, křídly dravce a hlavou ženy, nebo z egyptské mytologie, která obvykle neměla křídla a hlavu mohla mít lidskou, beraní nebo dravčí. Tento motiv existuje i ve světě Písně ledu a ohně a Hry o trůny, rovněž jako mytologická bytost, jen se neví, co bylo její předlohou.
Je to tam bytost s lidskou tváří, tělem lva, ocasem hada a křídly jestřába nebo orla. Kromě valyrijských sfing s dračím tělem. A existuje o nich mnoho příběhů, podle kterých mluví v hádankách. V některých příbězích vystupovali i draci zkřížení se sfingami nebo sfingy pokládající si hádanky s draky.
zdroj |
Jsou proto velmi častým motivem exotické výzdoby. U brány Citadely ve Starém městě je například pár vysokých zelených sfing s onyxovýma očima, jedna s mužskou a jedna s ženskou tváří. U dveří komnaty malé rady v Rudé baště je pár valyrijských sfing s očima z leštěných granátů v tvářích z černého mramoru. Vstup na Dlouhý most ve Volantisu zdobí klenutý oblouk z černého kamene s vyřezanými sfingami, mantichorami, draky a dalšími tvory. V Sametových kopcích v západním Essosu jsou sochy valyrijských sfing s lidskými obličeji a dračími těly. Na jednom místě například stál ohromný pár, ale dnes tam zbývá už jen jedna, zatímco jejího partnera odtáhli Dothrakové do Vaes Dothrak. Sochy sfing se dají najít všude po Essosu jako pozůstatky Valyrie, jak dokázal třeba Euron Greyjoy, když byly mezi jeho kořistí.
Sfinga také existuje jako zvláštní přezdívka jedné z postav, akolyty Allerase z Citadely. To proto, že je velmi chytrý, záhadný a stejně jako sfinga má různý původ – jeho otec je Dorn, matka z Letních ostrovů, a má oči stejně černé jako sfingy u Citadely. A navíc má dost možná zásadní tajemství o své identitě, jež by mohla ukazovat nejen na dornský šlechtický dvůr, ale rovnou i do šatů spíš než do kamizoly.
A ve zveřejněných kapitolách zatím nevydané knihy se objevila i vize skutečných živých sfing. Euron Greyjoy zajal několik kněží a mágů kvůli svému plánu napadnout Staré město, mezi nimi i svého bratra Aerona. Toho donutil vypít víno stín večera, které je silně halucinogenní a mnoho lidí věří, že otevírá cestu k vizím. A Aeron pak viděl, jak se draci, krakeni a sfingy klaní před Euronem, až zaduje na svůj velký válečný, údajně magický roh.
Žádné komentáře:
Okomentovat