zdroj |
Mnoho se ani neví o pravidlech a o výkladu světa v rámci tohoto náboženství. Jen, že Černá koza se patrně zobrazuje jako chlupatá velká černá koza. Alespoň socha takové, o velikosti pratura, stojí v Domě černé a bílé v Braavosu (v seriálu jen obrovská kozí hlava), protože Muži bez tváře ji stejně jaké každé božstvo považují za jednoho z mnoha představitelů Mnohotvářného boha, skutečného boha, Smrt. A že vyžaduje každodenní krvavé obětiny u svého oltáře. Obvykle jsou to telata, býčci, koně, při svátcích ale kněží v kutnách podřezávají i odsouzené zločince. A v době nebezpečí a velké krize prý i urození nabízí vlastní děti, aby Černou kozu usmířili a Qohor uchránili.
Je to přitom docela staré náboženství a jeho kořeny sahají do Valyrie. Tam existoval kult Černé kozy, ale jeho stoupencům se přestala líbit náboženská svoboda ve Valyrii, a tak ji opustili a odešli do malého dřevorubeckého tábora u Qohorského lesa, který rozšířili a přetvořili na náboženskou kolonii, když si od Valyrie koupili právo spravovat místo sami. Zůstala jim ale odporná pověst kvůli každodenním obětinám a možná ty byly pravý důvod, proč cítili tlak Valyrii opustit. V ní se totiž sice nehledělo na životy otroků a nuzných, ale obecně se dávala přednost tomu, aby každý plnil své povinnosti, aby byl udržován pořádek a aby državy zbytečně nepřicházely o občany, jejich daně a poplatky, do čehož uctívači Černé kozy občas zasahovali.
Od té doby se toto náboženství drží ponejvíce v Qohoru, ale občas se ukáže i v jiných místech po světě. Kromě braavoského Domu černé a bílé například v seriálu v páté řadě prodávali v Králově přístavišti v pouličním stánku modly cizích bohů včetně Černé kozy. Nebo v knize byla Černá koza na zástavě Chrabrých kumpánů, krvelačné žoldácké společnosti sloužící nejprve Lannisterům a poté Starkům ve válce pěti králů. Protože v jejím čele tam stál Qohorik Vargo Hoat.
Ale na druhou stranu v současné době čelí přímo v Qohoru Černá koza krizi. Po celém Essosu a i v Západpozemí totiž roste počet přívrženců Rudého boha R’hllora, jenž považuje všechna ostatní božstva za nepřátelské démony, a někteří z nich se prý pokusili v Qohoru Černou kozu (patrně nějakou hlavní svatyni) spálit.
Žádné komentáře:
Okomentovat