Lannisterové potlačují rebelie
První Blackfyrovy rebelie rozpoutané Daemonem Blackfyrem, legitimizovaným bastardem Aegona IV. Targayrena (synovce Aegona III.), se účastnil i Damon Lannister přezdívaný Šedý lev. Ten se rozhodl bojovat pro krále Daerona II. a udržet Targaryeny na trůně. V bitvě ho ovšem porazil Daemonův podporovatel ser Quentyn Ball a zahnal ho zpátky do Casterlyovy skály. Poté se účastnil turnaje, kde ho zase porazil ser Arlan z Pennytree, učitel budoucího rytíře a vychovatele Aegona V., Dunka. A nakonec zemřel při epidemii velké jarní nemoci, aby na jeho místo nastoupil Tybolt Lannister, jeho syn s Cerissou Brax.
Tybolt měl na turnajích větší štěstí. Proslavil se svým uměním s mečem i karmínovou zbrojí se zlatým lvem. A měl větší štěstí i v bitvě. Za jeho vlády ohrožoval západní pobřeží lord Dagon Greyjoy. Řádil v přístavech, uloupil polovinu bohatství Krásného ostrova, což tehdejšího krále Aeryse I. neznepokojovalo a žádnou pomoc mu neposkytl. Nezajímal se o vládu a jeho pobočník Krvevran zase sledoval jen hrozbu zbývajících Blackfyrů za Úzkým mořem. Tybolt proto vybudoval flotilu, spojil se s lordem Beronem Starkem a společně zaútočili na Železné ostrovy, aby Dagona zahnali.
Jenže také velice brzy zemřel, ačkoli byl mladý a zdravý, a na jeho místo musela nastoupit jeho tříletá dcera Cerelle. Regenta jí nedělala její matka Teora Kyndall, ale Tyboltovo mladší dvojče Gerold. Žoviální, velký čtenář, vychytralý muž. Natolik, že když Cerelle jen rok po smrti svého otce zemřela také, mnozí ho začali podezřívat, že ji udusil polštářem, aby se stal lordem. Byl proto jen málo milován, někteří šlechtici a mnoho poddaných ho vinili nejen ze smrti Cerelle, ale i Tybolta.
Jeho vláda ovšem byla úspěšná. Zvětšil bohatství a moc Lannisterů, zlepšil obchod v Lannisportu, proto se mu začalo říkat Zlatý. Také zabezpečil svou dynastii. Ještě za vlády Tybolta se ucházel o ruku krásné a protřelé lady Rohanne Webber. Jenže podle ní by se nevzdal pohodlí Lannisportu a bohatství Casterlyovy skály pro její malé panství Příkopec, jako poradce svého bratra měl také větší moc, než jakou by mohl získat jako lord Příkopce, takže se provdala za jiného. A Gerold se oženil s lady Alyssane Farman. Akorát že manželé Rohanne rychle umírali, zanechávali ji bezdětnou, a ani Gerold s Alysanne až do její smrti žádné dítě nepočali. Tudíž nakonec si Rohanne už lorda Gerolda vzala a měla s ním dvojčata Tywlda a Tiona a mladší Tytose a Jasona.
Tywald nastoupil jako panoš lorda Roberta Reynea a zasnoubili ho s lady Ellyn Reyne a Tion jako panoš prince Aegona, budoucího Aegona V. Krátce po narození Jasona však záhadně zmizela Rohanne. A jen o tři roky později povstali v Rovině Peakové, král Maekar Targaryen povolal vzaly, Tywald s ním, Aegonem, Tionem a Robertem vyjel k hradu Hvězdný bodec, aby počínající rebelii zadupali, a byl smrtelně zraněn oštěpem. Když umíral, Aegon ho pasoval na rytíře a Tywald údajně požádal Tiona, aby se postaral o Ellyn. Pak zemřel, stejně jako padl Maekar. Což mimo jiné vedlo k dalšímu velkému koncilu, kde se volil nový král z několika mladších a nejistých Maekarových potomků, a Gerold tam svým zlatem i výmluvností výrazně pomohl přesvědčit mnoho lordů k volbě Aegona.
Zatímco pozice Geroldova dědice přešla na Tiona. Ten byl tehdy zasnoubený s dcerou lorda Rowana, ale Ellyn Reyne, tehdy už byl lordem Kastameru její bratr Roger, ho přesvědčila, aby si raději vzal ji. A když k tomu Gerold nechtěl svolit, Tion mu přiznal údajná poslední Tywaldova slova. K tomu byl Gerold zdrcený žalem nad ztrátou syna a ženy, věkem a i nemocí. A tak se odehrála svatba, hned dvojitá. Při stejném obřadu si totiž Tionův mladší bratr Tytos vzal lady Jeyne Marbrand.
zdroj |
Po této svatbě se pak Gerold rozhodl, že už je jeho panství zajištěno jeho dětmi, začal se věnovat knihám a jen málo opouštěl své komnaty. Jako manželka budoucího lorda se o Casterlyovu skálu starala Ellyn a svého rychle rostoucího vlivu bez Geroldova dohledu využívala. Přivedla do Skály bratry a další příbuzné, když na její účet Geroldův postarší šašek lord Ropušák utrousil vtip, nechala ho zbičovat, a obsazovala různé pozice jí věrnými lidmi.
Jenže poté přišla čtvrtá Blackfyrova rebelie, kde v bitvě o Klidnoproudský most Tion padl. S Ellyn neměl žádné děti, a tak se dědicem Casterlyovy skály stal třetí syn, Tytos. Obtloustlý milovník jídla a piva, jenž si nikdy nevysloužil rytířské ostruhy. Gerold v sobě nicméně našel nový elán. Znovu se chopil vlády a začal Tytose připravovat. Věděl, že se Tytos na panování nehodí, a že s tím musí něco udělat, když nemá jinou možnost. Vliv Ellyn tak vytrvale slábl a ona se pokoušela udržet u moci všemi prostředky. Nejprve prý prohlásila, že čeká Tionovo dítě, ale když se na ní ani po několika měsících těhotenství neukazovalo a plodová voda ne a ne prasknout, praskla její lež. A o tři roky později byla obviněna, že se pokusila přimět Tytose zapudit jeho manželku.
Podle mistra Beldona se ho Ellyn pokusila svést, z čehož byl ale Tytos tak zastrašený, že v posteli selhal, v hanbě se se vším přiznal manželce Jeyne, jež mu sice odpustila, ale informovala Gerolda, a ten Ellyn urychleně provdal za svého starého vazala Walderana Tarbecka, lorda Tarbecké síně. Ellyn pak měla s Walderanem minimálně dvě dcery a syna a podle mistra Beldona se jejich jmény snažila Gerolda popíchnout. První dceru pojmenovala Rohanne po jeho nešťastně zmizelé manželce, druhou Cerelle po jeho mrtvé malé neteři, kterou podle některých zavraždil, a syna Tion.
Manželství Tytose a Jeyne ovšem vydrželo a ještě za Geroldova života přivítali svého prvního potomka, Tywina Lannistera. Říká se, že když Gerold pocuchal miminku vlasy, Tywin ho kousl do prstu. Jenže o dva roky později Gerold zemřel na potíže s močovým měchýřem a lordem se stal přívětivý, veselý, Smějící se či Bezzubý lev Tytos se slabou vůlí, snahou všechny potěšit, všem důvěřovat a ve všech vidět dobrou stránku.
Jeho lordi a obchodníci rychle začali těchto vlastností zneužívat. Sousedé Lannisterů rostli na síle, lordi si od něj hojně půjčovali a neobtěžovali se zlato vracet, vazalové otevřeně ignorovali jeho rozkazy, hosté na jeho dvoře se mu mohli bez ostychu vysmívat a zvali to kroucení lvím ocasem. A Tytos se jim nijak nepostavil, naopak se stále snažil všechny veselit.
Právě z této snahy vzešly později i zásnuby Tytosovy jediné dcery, sedmileté Genny, s druhým synem lorda Waldera Freye, čtrnáctiletým Emmonem. Gennina pozice by otevírala dveře mnohem mocnějším a vlivnějším nápadníkům, jenže Tytos chtěl vyhovět lordu Dvojčat. Proto, když zásnuby slavnostně oznámil, lord Roger Reyne vztekle oddupal ze síně, Ellyn se všemu hlasitě vysmála, ostatní vazalové byli zaraženi hloupostí takového plánu. Jen desetiletý Tywin protestoval, zatímco i jejich další bratři, Kevan a Tygett, mlčeli.
Tytos po Tywinových protestech zbledl, Genna to Tywinovi nikdy nezapomněla, ale zásnuby platily. Musela si Emmona vzít a povít mu čtyři syny – Cleose, Lyonela, Tiona a Waldera. Alespoň celý život zůstala Lannisterem. I s rodinou žije v Casterlyově skále, kde má Emmon naprostou hrůzu z Tywina, takže se jí nikdy neodvažuje odporovat, a vypěstovala si vychytralost a ostrý sarkasmus, který jí umožnil mimo jiné později ocenit politický talent jejího synovce Tyriona. A Tywinův odpor Tytos vyřešil tak, že ho poslal do Králova přístaviště jako šenka Aegonovi V.
Nejvíc situace ale využila opět Ellyn. Ta z Tytose vylákala spoustu zlata na opravu Tarbecké síně, úpravu hradeb, velkolepé vybavení a na štědré financování svých bratrů. Po smrti manželky, měsíc po porodu jejich posledního syna Geriona, se navíc Tytos stal tak utrápeným, že vlastně nikdo nehlídal, co jeho vazalové dělají. Zcela Tytose ignorovali, starali se jen o své. Bandité a psanci se potulovali Západními krajinami. Aegon V. dokonce třikrát poslal vojáky, aby obnovil pořádek, ale jakmile se stáhli, začalo vše nanovo.
zdroj |
On ani Jason neměl zrovna křišťálovou pověst. Měl celkem osm dětí. Jako první bastarda Lynoru Kopec se služebnou, poté Damona s prvním manželkou Alys Stackspear. Když mu bylo patnáct, údajně vzal Alys panenství, ta otěhotněla, a tak byli urychleně oddáni. Jenže Alys zemřela při Damonově porodu a Jason skončil s lady Marlou Prester, ačkoli byla dvakrát starší než on a i jejich svatba byla poněkud narychlo. Prý proto, aby neměl další bastardy. A s Marlou se usadil v jejích rodných Plamenohodech a měli tři dcery a tři syny, z těch známých lady Joannu, budoucí Tywinovu manželku, a Stafforda. Ovšem ačkoli byl zdatnější v loži i na bojišti než Tytos, v bitvě na Kamenoschodech během války padl.
Lépe si tam vedli mladší Lannisterové. Tywin, chladnokrevný, inteligentní, bezohledný, nesnášející smích, tam bojoval se svými přáteli ode dvora, princem Aerysem a Steffonem Baratheonem. Už byl rytíř a po válce pasoval i Aeryse. Kevan, ne zrovna pohledný, ale opatrný, spolehlivý, dobrý stratég, od mládí Tywinův společník, jenž mu pomáhal s realizací jeho plánů, tam dorazil jako panoš Rogera Reynea a vysloužil si od něj ostruhy. Tygett přezdívaný Tyg, si sice nevysloužil rytířství, protože mu bylo jen deset, ale předvedl značnou odvahu.
Po takových zkušenostech z války se pak Tytosovi synové rozhodli vrátit moc rodu Lannisterů. Ostatně byli nejen zocelení, všichni byli i odvážné a dobrodružné povahy, proto třeba Kevan, Tygett a nakonec i nejmladší Gerion v šestnácti absolvovali „cestu dospělosti“ po Svobodných městech, a nebáli se tak otci dát najevo, jak jim vadí jeho zesměšňování jejich jména.
Deště Kastameru
Po návratu domů tedy mladí Lannisterové požadovali změny. Tytos chabě protestoval, ovšem nakonec vrátil svou pozornost k milence a nehodlal se jejich jednáním zabývat. Tywin tak začal požadovat po lordech a rytířích zpátky půjčené zlato, a kdo okamžitě neplatil, musel poslat do Casterlyovy skály rukojmí až do doby, než svůj dluh splatí. Kevana poslal v čele pěti set zkušených rytířů vyčistit Západní krajiny od banditů a nakonec osobně posbírat nedoplacené dluhy. Tak se třeba stalo, že Kevan do Casterlyovy skály odvezl lady Dornu, dceru sera Haryse Swyfta, jenž si nemohl dovolit tolik zlata hned vydat, zamiloval se do ní a nakonec se s ní oženil. V následujících letech spolu pak měli čtyři děti – Lancela, dvojčata Martyna a Willema a Janei.
Potíže nastaly až u lordů Reynea a Tarbecka. Roger Reyne odmítl platit, vysmál se výběrčím a svým vazalům nařídil nic nedělat. Walderan Tarbeck se zase rozjel stěžovat si na Tywina Tytosovi. Tytos ale tou dobou nebyl doma a Tywin ho za takovou vzpouru uvěznil. V odpověď na to Walderanova manželka Ellyn unesla dva Lannistery z Lannisportu a mladého panoše, Jasonova syna a Tytosova synovce Stafforda Lannistera. Staffordova sestra Joanna přitom tou dobou byla zasnoubená s Tywinem, tedy z něj měl být nejen Tywinův bratranec, ale i švagr. (V seriálu podle tvrzení Cersei, že si pamatuje těla z následné rebelie, už byli tou dobou po svatbě a měli i nejstarší děti, Cersei a Jaimeho.) Pak začala vyhrožovat, že zajatcům ublíží, pokud jí nevrátí Walderana.
Tywin navrhoval, aby jí ho vrátili ve třech kusech za každého zajatého Lannistera, ale Tytos to ignoroval. Odmítal pokračovat ve sporech, opět sklouzl ke své tendenci plnit všem jejich přání, Tywin nakonec dal od problému ruce pryč a prošlo Tytosovo rozhodnutí. Proběhla výměna zajatců a Tytos odpustil Tarbeckům jejich dluh.
Tywin nicméně nezapomněl. O méně než rok později, když Tytos opět v náručí své milenky přestal do vlády zasahovat, nařídil Walderanovi a Rogerovi, aby se dostavili do Casterlyovy skály zodpovídat se z neuposlechnutí svého lenního pána. Oni na to odvolali svou věrnost Lannisterům a vstoupili do otevřené revolty. Tehdy už Tywin svolení otce nesháněl. Shromáždil s Kevanem armádu (v ní byl jako panoš i Tygett, než ho později pasovali na rytíře) a zaútočil na Walderana. Porazil ho, protože Walderan neměl čas shromáždit víc než své domácí rytíře. Obětí bitvy byl Walderanův dědic z prvního manželství, Walderan a jeho dva synové z druhého manželství byli zajati. A následně, i přes očekávání o vypsání výkupného, popraveni.
A když se Kevanovi Ellyn vysmála na požadavek, ať mu Tarbeckou síň vzdá, Tywin dal pokyn i k likvidaci hradu. S hlavami Walderana a jeho synů na kopích pochodoval proti Tarbecké síni, kterou Ellyn připravovala na dlouhé obléhání. Poslala proto havrany svým bratrům o pomoc. Jenže Tywin zvládl připravit obléhací stroje za méně než den, katapultoval obrovský kámen přes hradby na sešlou hlavní baštu a shodil její značnou část na Ellyn a jejího syna Tiona. Prakticky hned se otevřely brány a Tywin nechal hrad vypálit. Den a noc údajně hořely plameny, než byl hrad srovnán se zemí, a Tywin prý přinutil Ellyniny dcery Rohanne a Cerelle připojit se k tichým sestrám. Podle neověřených zdrojů jim nechal i vyříznout jazyk. Její poslední dítě, tříletý chlapec, zatím zmizel, a nejpravděpodobněji se jeví, že ho ser Amory Lorch hodil do studny. Pokud někdo nechce věřit romantickému příběhu, jak ho propašovali do Essosu, kde se stal bardem proslaveným smutnými baladami.
zdroj |
Když Ellynin bratr Roger konečně dorazil s tisícovkou mužů, byla už Tarbecká síň v plamenech. Většina záznamů se shoduje, že Lannisterové měli třikrát víc mužů než Reyneové a Roger doufal akorát ve výhodu překvapení. Která netrvala dlouho. Tywinova armáda se rychle vzpamatovala a Roger, se šipkou mezi lopatkami, se dal na útěk do Kastemru se zbývajícími pěti sty.
Doma Roger propadl do horečky kvůli vážnému zranění a velení převzal jeho mladší bratr, ser Reynard Reyne. Ten vzal své lidi do dolů pod Kastamerem, kde měli Tywina přečkat. Jenže Tywin o tři dny později dorazil, údajně s ještě větší armádou, k níž se přidali další vazalové, a Reynard se pokusil vyjednávat. Nabídl návrat do podřízené pozice vazalů a mír, pokud Tywin pošle dva bratry jako rukojmí do Kastameru.
Zcela nepřijatelné podmínky. Tywin tak nechal zapečetit vstupy do dolů a odklonit tam blízký potok. Ten během noci doly zatopil, až z nich za úsvitu přestaly být slyšet výkřiky a řev, a bylo zřejmé, že všichni z tří set mužů, žen a dětí uvnitř jsou utopení. Nikdo se od té doby nepokusil doly otevřít, ani z nich nikdo živý nevyšel. Poté nechal hrad nad zemí podpálit a obě ruiny zůstaly jako připomínka jeho bezohlednosti vůči těm, kteří se odváží neposlechnout. Tento akt byl zvěčněn ve slavné písni Deště Kastameru, z níž se mimo jiné stala i velmi účinná výhružka. Když o několik let později například lord Farman začal projevovat nepřátelství, Tywin mu pouze poslal hudebníka, který mu ji zahrál, a lord Farman už nezpůsoboval žádné potíže.
Lannisterové proti Šílenému králi
Zatočení s rebely značně imponovalo Tywinovu příteli Aerysovi, jenž si ho po svém nástupu na trůn jako Aerys II. Targaryen zvolil za pobočníka. Čímž se z Tywina stal nejmladší pobočník v dějinách. A vyklubal se z něj schopný administrátor, první dekádu jeho vlády Sedm království prosperovalo, Tywin řešil nejhorší dluhy Aerysova předchůdce Jaehaeryse II. zlatem Casterlyovy skály, získal loajalitu mnoha lordů, když zrušil reformy ve prospěch prostého lidu nastolené Aegonem V. a podporoval obchod v přístavech.
Tywin se také oženil se svou sestřenicí Joannou, jejíž otec ser Jason byl jeho strýc. Tywin ji i jejího staršího bratra Damona, pět mladších sourozenců a starší bastardí sestru Lynoru znal od dětství a Joanna navíc žila v Králově přístavišti už od korunovace Jahaeryse II. jako dvorní dáma Aerysovy manželky a sestry Rhaelly. Šířily se sice zvěsti, že v noc korunovace ztratila s Aerysem nevinnost a byla po krátkou dobu jeho milenkou, když sám dosedl na trůn, ale Tywin by se s ní ve své pýše neoženil, kdyby to byla pravda. Takto jejich svatba proběhla ve Velkém Baelorově septu a Aerys akorát na hostině opile vtipkoval, že je škoda zrušení práva první noci. A měl si příliš dovolovat při rituálu uvedení na lože.
Tytos mezitím zůstával doma. Akorát jednoho podzimu vyjel na projížďku, narazil na lvici, lvice se vrhla na jeho koně a skoro zaútočila i na něj. Ovšem jeho správce psince ho zachránil – přišel při tom o nohu a tři psy a Tytos mu za to věnoval země, věž a jeho syna přijal jako panoše, načež vznikl rod Cleganeů. Ale ke sklonku života už koně neosedlával. Velmi ztloustl, pořídil si novou milenku, dceru výrobce svíček, a bylo mu úplně jedno, že si pro sebe zabrala šperky a oblečení jeho mrtvé manželky a začala rozkazovat v jeho domě, propouštět služebníky a zasedat, když Tytos nebyl přítomen. A nakonec zemřel na infarkt, když stoupal do schodů do její ložnice. Tím se novým lordem stal Tywin a nařídil, aby milenku jeho otce hnali městem nahou a už nikdy ji do blízkosti jeho rodu nepustili.
Jediný vliv na nového lorda Tywina jeho otec měl tedy v tom, že Tywin nevěřil smíchu, zatvrdil se a rozhodl se obnovit prestiž Lannisterů za každou cenu. Jen jeho manželství s Joannou prý bylo šťastné. Joanna měla být Tywinův nejbližší důvěrník, měla na něj mít v domácnosti značný vliv a být jediná, kdo ho dokázal přimět k úsměvu. Akorát spolu netrávili tak moc času, protože nedlouho po svatbě propustila královna Rhaella Joannu ze svých služeb, Joanna se vrátila do Casterlyovy skály a jen málo se vracela do hlavního města. Zatímco Tywin tam dál sloužil jako Aerysův pobočník.
Krátce před Tytosovou smrtí nicméně Tywinovi porodila dvojčata Cersei a Jaimeho. Aerys tehdy poslal jako dar jejich váhu ve zlatě a nařídil, aby je Tywin přivezl hned, jak budou děti dost staré na cestování. Pravděpodobně to neudělal. Brzy poté totiž zemřel Tytos a Tywin, Aerys, princ Rhaegar a půlka dvora se přesunuli do Západních krajin, kde zůstali po většinu roku.
Do Králova přístaviště se Joanna s dětmi dostala až po šesti letech ku příležitosti turnaje k desátému výročí Aerysovy vlády. Jenže to už byly vztahy mezi jejím manželem a králem špatné. Aerys ji tehdy úmyslně urazil otázkou, zda jí kojení zničilo prsa. Tywin na to chtěl odstoupit z funkce, ale Aerys ho nenechal. Dost si užíval jeho ponižování. Což dělal často. Poskytl třeba zlato a zbraně Volanťanům, když Tywin odmítal přispět do konflitku Myru, Tyroše a Volantisu. Vyhověl ve sporu Brackenům, když chtěl Tywin stranit Blackwoodům. Zdvojnásobil přístavní poplatky Starému městu a Královu přístavišti a ztrojnásobil Lannisportu a dalším, aby je mohl po protestech zase snížit a ze zvýšení obvinit Tywina. Když chtěl Tywin jmenovat svého bratra Tygetta zbrojmistrem Rudé bašty, král zvolil sera Willema Darryho.
Ostatně spousta lidí viděla, že ve skutečnosti Tywin vládl, ne Aerys, a to krále velmi popuzovalo. Když to samé třeba prohlásil kapitán Tywinovy stráže Ilyn Payne, Aerys mu nechal vytrhnout jazyk. A největší rozkol samozřejmě nastal, když odmítl zasnoubit svého nejstaršího syna Rhaegara s Tywinovou Cersei.
Joanna nejprve, když se jako Rhaellina dáma seznámila s princeznou Dorne, plánovala sňatky jejich dětí – Cersei, Jaimeho, Oberyna Martella a Elii Martell. Snažila se od sebe Cersei a Jaimeho oddělit. Když byli malí, byli si tak podobní, že je ani otec nedokázal rozlišit, narodili se tak, že Jaime držel Cersei za nohu a byli nerozlučnou dvojkou. Občas se převlékali za toho druhého a chodili na hodiny tréninku nebo vyšívání, aniž by si někdo všiml, hecovali se, aby vlezli do lvích klecí, ale nejdále zašla Cersei, která se jednoho z tehdy uvězněných lvů dotkla, sdíleli spolu lůžko… a nakonec začali sexuálně experimentovat. Jednou je ale chytila služebná, informovala Joannu, ta k Cerseině komnatě postavila strážného a Jaimeho přestěhovala na druhý konec hradu a zakázala jim to udělat znovu pod pohrůžkou, že to prozradí jejich otci. Brzká svatba by pomohla.
Žádnou však nestihli, protože Joanna zemřela při porodu dalšího syna Tyriona, když byli Martellové na cestě do Skály. Tywin po Joannině smrti odmítl jakýkoli sňatek, snad kromě Tyriona pro Eliu, což zamýšlel jako urážku. Byl naprosto zdrcený a od té doby o Joanně téměř nemluvil a ani se znovu neoženil.
Navíc od začátku z úmrtí vinil Tyriona, jehož on i zbytek říše vnímá kvůli dwarfismu jako monstrum. Hned po jeho narození se rozšířily pověsti o jeho vzhledu – měl mít ocas, ohromnou hlavu, husté černé vlasy, plnovous, ďábelské oko, lví drápy, zuby tak dlouhé, že nemůže zavřít ústa, obojí genitálie. Také se říkalo, že jeho narození je předzvěst hladomoru, moru a války, poddaní mu říkali zkáza lorda Tywina. Aerys II. se nechal slyšet, že je to trest od bohů za Tywinovu aroganci, stejně jako žebraví bratři ve Starém městě. Ačkoli podle Elie i Oberyna to bylo prostě miminko. A Tywin, když už teď plány jeho manželky neměl kdo prosazovat, začal pracovat na naplnění vlastního přesvědčení. Že Cersei je pro korunního prince Rhaegara.
Tyto zásnuby se měly ohlásit v závěru turnaje v Lannisportu pořádaného na počest narození mladšího prince Viseryse. Tehdy poddaní jásali dvakrát tak hlasitě pro Tywina jako pro krále a vše mělo Lannisterům hrát do karet. Že si ji přeje zasnoubit s Rhaegarem prozradil Tywin Cersei už když jí bylo šest nebo sedm a ona si od té doby malovala jejich budoucnost. A když ho na turnaji v deseti letech potkala, úplně se do něj zbláznila. Její teta Genna jí navíc svěřila plán oznámit zásnuby během závěrečné hostiny, a ona se nemohla dočkat.
Rozhodla se proto o své budoucnosti ujistit. Tehdy měla několik dětských společnic, dcer Tywinových vazalů a rytířů, a ačkoli je neměla doopravdy ráda, někdy si jejich společnosti užívala. Se dvěma z nich, Melarou Heatherspoon a Jeyne Farman (v seriálu jen Melarou) se tak vyplížila k lesní čarodějce Maggy Žábě.
zdroj |
Jeyne utekla, když jí vystrašil podivný příbytek Maggy za Lannisportem, ale Cersei se nezalekla a vyzvídala, kdy si vezme Rhaegara a kolik budou mít dětí. Maggy jí předpověděla, že si nevezme prince ale krále, a kolik ona a kolik král budou mít dětí, a že přežije všechny své děti, které zemřou se zlatými korunami a zlatými rubáši. Teprve potom jí kolem hrdla sevře ruce valonqar. I Melara položila otázku, jestli si vezme Jaimeho, načež jí bylo sděleno, že její panenství si vezmou červi. Obě to vyděsilo, Melara nechtěla nikdy o proroctví mluvit, aby se nesplnilo, ale ještě ten den se utopila ve studni. Kam ji podle všeho Cersei shodila, aby mlčení dodržela a aby zapomněla na Jaimeho, s nímž Cersei udržovala víc než sourozenecký vztah. K tomu jí její septa Saranella prozradila, že valonqar ve vznešené valyrijštině znamená malý bratr a Cersei od té doby nenávidí Tyriona ještě víc. Kromě viníka smrti její matky v něm vidí i vlastního vraha.
Tywin tedy zásnuby Cersei a Rhaegara Aerysovi navrhl, stejně jako Jaimeho coby Rhaegarova panoše. Aerys odmítl. Jako panoše zvolil syny jiných lordů a ke sňatku se vyjádřil, že Tywin je dobrý služebník, ale králové nezasnubují své děti s dětmi služebníků. Poté opustil Západní krajiny v mnohem větším napětím než mezi nimi panovalo dosud, Genna Cersei přiznala, co se stalo, a slíbila jí lepšího manžela, a jen Tywin své naděje na postup nehodlal vzdát.
Když bylo dvojčatům dvanáct, poslal Jaimeho do Chřástalova dělat panoše pro lorda Sumnera Crakehalla spolu s Merrettem Freyem. Vedl si dobře, už ve třinácti vyhrál svou první turnajovou pranici. Není to navíc daleko od Casterlyovy skály, takže občas navštěvoval domov, navzdory sestřině a otcovu postoji si vybudoval vztah s Tyrionem, udržoval přátelství s Addamem Marbrandem, které mu vydrželo dodnes. Jen měl brzy důvod vyvádět. Tywin totiž tentýž rok také rozhodl o přestěhování Cersei do Králova přístaviště, kam už se k ní nedostal. Odmítal i všechny další nabídky k sňatku, patrně v naději, že ji stále provdá za Targaryena. Když se Rhaegar později oženil, možná za Viseryse, nebo doufal, že jeho žena zemře. Poněkud marně.
Rok poté se rozpoutal další konflikt mezi Tywinem a králem, tentokrát ústící v závažnou krizi. Lord Denys Darklyn z Šerodolu chtěl větší autonomii. Nepřijal Tywinovo odmítnutí, přestal platit daně a pozval do Šerodolu krále, aby si jeho žádost vyslechl osobně. Tywin byl proti, tudíž král, aby ukázal, jak je schopný to vyřešit sám, se do Šerodolu rozjel. A skončil v připravené pasti, uvězněný na hradě Darklynů. Tywin obklíčil město z moře i z pevniny v události známé jako Vzdor Šerodolu, a vyhrožoval, že do města vpadne, pokud krále nepustí. Denys zase vyhrožoval, že tehdy krále zabije. Nakonec až ser Barristan Selmy z Královské gardy situaci rozsekl - vplížil se do Šerodolu a krále zachránil.
Po půlročním věznění však Aerys zcela propadl paranoie. Věřil, že Tywin ho chtěl nechat umřít a nahradit ho Rahegarem, za což by si Rhaegar vzal Cersei. Vyslal proto Steffona Baratheona najít Essosu Rhaegarovi nevěstu s valyrijskou krví. Ten neuspěl, při návratu domů se s ním v Zálivu ztroskotání dokonce potopila loď. I to podle Aeryse nějak zařídil Tywin. Rozhodl se tedy, že Rhaegara raději ožení s Eliou, s Tywinem se bude potkávat jen v přítomnosti Královské gardy a v podstatě se ho děsil. Jenže ho nechtěl ani propustit, bál se, že to by ho zabil určitě.
Mezitím alespoň Tywin činil kroky k zajištění budoucnosti Jaimeho a skrze něj i svého rodu. Poslal ho do Řekotočí pod záminkou zprávy Hosterovi Tullymu od Sumnera, již nemůže svěřit havranovi. Jaime tam zůstal 14 dní, hrozně ho zajímaly válečné příběhy Hostera a jeho slavného bratra Bryndena a nevšímal si Hosterových děvčat. Poté zase odjel s hlavou plnou rytířských dobrodružství, vůbec ne žen, hlavně ne mladší Lysy Tully, a účastnil se tažení proti psancům Bratrstva z Královského lesa. To vedla Královská garda, připojil se k němu i Sumner a Jaime mu zachránil život. Na rozdíl od Merretta, jehož Sumner ho musel vykoupit ze zajetí. Navíc právě tehdy, po čtyřech letech panošování, získal své rytířské ostruhy a sám slavný ser Arthur Dayne ho pasoval na rytíře ještě na bitevním poli.
Odtamtud se měl vrátit do Casterlyovy skály. Cestou se zastavil v Králově přístavišti za rodinou. Cersei mu tam prozradila, že byl v Řekotočí vlastně proto, aby se seznámil s Lysou, protože ji s ním chce otec zasnoubit. Dokonce pozval Hostera prodiskutovat věno. Což se ani jednomu vůbec nelíbilo. Cersei ho proto svedla a přesvědčila, aby se přidal ke Královské gardě. Pak by se nemohl oženit a žil by vedle ní na královském dvoře. Dokonce se nabídla, že se u krále přimluví za jeho jmenování, vždyť ve spánku zesnul starý ser Harlan Grandison a Jaime tak má jedinečnou šanci. Přijde sice o své nároky na Casterlyovu skálu, ale zůstane mu ona.
Jaime po vášnivé noci souhlasil a Cersei, nevěda, jak moc se zhoršil vztah mezi Tywinem a králem, začala tahat za nitky svých kontaktů u dvora. A králi se ten nápad také zamlouval. Jak lépe Tywina ponížit, než ho obrat o jediného schopného, udatného následníka a nechat mu jen znetvořeného skřeta? A tak Jaime o měsíc později dostal zprávu, že byl vyvolen jako gardista a má se dostavit na turnaj v Harrenově, kde složí přísahu. Plán, který hrozivě ztroskotal.
Na turnaji ho velkolepě do gardy přijal lord velitel Gerold Hightower jako nejmladšího gardistu vůbec. Jaime byl oslavován, vítán, obdivován, ve svém živlu a na vrcholu života. Než mu Aerys zakázal turnaje se účastnit a poslal ho do hlavního města hlídat Rhaellu a malého Viseryse. Tehdy Jaime pochopil, že ho Aerys vůbec nechtěl poctít. Naopak, když se na turnaji objevil záhadný maskovaný rytíř, poměrně běžná turnajová atrakce, Aerys si usmyslel, že je to možná Jaime, který se navzdory jeho rozkazům vrátil, a toho přesvědčení se nikdy nezbavil. Rytíř totiž zmizel, aniž by se ho podařilo odmaskovat.
A druhá rána čekala právě v Králově přístavišti. I Tywin pochopil hlubokou urážku, rozzuřilo ho to, odstoupil z pozice pobočníka s odůvodněním, že onemocněl, a i s Cersei se vrátil do Casterlyovy skály. Dál navíc Jaimeho vnímal jako svého dědice a nesnášel, když se Jaime oblékal do bílé barvy gardy místo do barev Lannisterů.
Nejvíc ale na vše doplácel malý Tyrion. Většinu jeho dětství jeho otec sloužil jako pobočník, Jaime jako panoš a později gardista a Cersei, i pokud zrovna byla v Casterlyově skále, jím opovrhovala. Jako nemálo dalších. Se zakrnělýma nohama, silnými prsty, vyčnívajícím čelem, jedním zeleným a jedním černým okem, řídkými světlými vlasy s pár černými prameny (v knize, v seriálu byl mnohem atraktivnější a více podobou Lannister) byl obětí široce přijímaných předsudků. Tehdy, ještě jako dítě, ho navíc nikdo ani neučil vážit si jeho největšího daru, inteligence. Přesto si vybudoval zálibu ve čtení, bystrou mysl a jazyk a nebyl a ani nechtěl být válečník, ačkoli prošel výcvikem. A také traumatem z neustálých urážek Skřet a Polomuž a s tím spojeným nedostatkem respektu. Byl tak velmi osamělý.
Genna po Joannině smrti ke všem dětem víceméně přijala mateřskou roli, jenže měla i vlastní rodinu. Alespoň někteří jeho strýcové ho měli rádi. Když mu bylo šest nebo sedm, jeden ho naučil pár gymnastických cviků, což půl roku vesele provozoval po hradě, než se doma ukázal Tywin a zakázal to. Gerion mu věnoval knihy Divy a Divy stvořené člověkem od Lomase Dlouhokrokého a často chválil jeho schopnosti. Tyrion také snil, že má draka, zakládal ohně uvnitř Skály, hodiny do nich zíral a předstíral, že jsou to dračí ohně, že je ztracený Targaryen nebo dračí lord z Valyrie a že v ohních hoří Tywin a Cersei. Sny se ale nemohly přetavit ve skutečnost. Zdánlivě pro něj zkrátka nebylo místo.
Když padla možnost zásnub Jaimeho a Lysy, to bylo Tyrionovi osm, Tywin Hosterovi nabídl jako náhradu Tyriona. Ovšem Hoster požadoval pro dceru celého muže. Stejně odmítli Yohn Royce, Leyton Hightower, později otec Deleny Florent, ačkoli ta měla nemanželského syna s Robertem Baratheonem, což se v Západozemí vnímá jako těžké poskvrnění. Tywin k tomu Tyriona nenechal studovat na septona, ač Tyrion chvíli snil, že by se mohl stát Nejvyšším septonem a že by mu křišťálová koruna přidala 30 cm výšky, nebo stát se mistrem, ačkoli už jako dítě projevoval velkou zálibu v učení.
I Jaime dost rychle přišel o iluze. Vždycky byl silný, arogantní, tvrdohlavý, zbrklý, nic nebral vážně, spoléhal na své umění s mečem, ale už po dvou letech v gardě pochopil, že rytířství je jen přetvářka. Sledoval, jak Aerys šílí, upaluje lidi zaživa, znásilňuje svou manželku. Byl i u nesmyslné popravy Brandona a Rickarda Starků. Podle něj to byl nesnesitelný pohled, ale jeho lord velitel mu připomněl, že přísahal chránit krále, ne ho soudit. Tak se s tím vypořádával tak, že se „schovával uvnitř sebe“, místo aby vnímal krutosti, které se kolem něj a jemu dějí.
Čímž se vlastně nejvíc odlišoval od Cersei. I v dospělosti si byli fyzicky velmi podobní se zlatými vlasy a smaragdově zelenýma očima. Cersei ovšem byla svéhlavá, ambiciózní, pyšná, toužila po moci, věřila, že je politicky schopná, a nesnášela, když ji odstavili na druhou kolej kvůli jejímu pohlaví. Vlastně se vždy měla za ženskou verzi otce, i dobře míněné rady pro ni byly urážkami, nikdy nezapomněla urážku, i když to vůbec nebylo úmyslem druhých, opatrnost považovala za zbabělost.
Na druhou stranu podle Genny byl Tywinovi povahově vždy nejvíc podobný Tyrion, což mu jednou i řekla a Tywin s ní půl roku nemluvil. S Tywinem se ale odcizovali už dlouho. V dětství bývala jeho drahou princezničkou, ale z jí neznámého důvodu nakonec jejich vztahy ochladly. Na rozdíl od Kevana. Po smrti Joanny se stal Kevan jeho nejbližším rádcem, domácím rytířem bez vlastních zemí, ale s určitým majetkem z dědictví po otci a i Tywin ho často odměňoval za dobrou službu, a s dvěma sty rytířů na povel a dostatkem zlata na najmutí dalších dvou set.
Zatímco tedy Tywin pracoval na svém obrazu neohroženého, perfektního, pyšného lorda, z nějž na první pohled sálá, že je Lannister. Rád tvrdil, že lvy jako oni nezajímá názor ovcí všude kolem, jenomže ve skutečnosti pro něj byla pověst jeho rodu v podstatě to jediné, o co se staral. Proto se nechával vidět v plátové zbroji zdobené tmavě šarlatovou a zlatou, s těžkým pláštěm ze zlatého brokátu připevněným zlatými lvicemi a s velkou přilbicí zdobenou řvoucím lvem s rubínovýma očima. I jeho kůň měl pozlacenou zbroj, deku s purpurovými šupinami a pozlacený límec a šafrán. A tak vyjel i do války osudové pro Západozemí a hlavně pro Lannistery.
Lannisterové v Robertově rebelii
Když Tywin odešel z pozice pobočníka a s Cersei se vrátil do Casterlyovy skály, zůstal v hlavním městě pouze osamocený Jaime. Ten musel sledovat rostoucí královu nestabilitu, ani se nehnout, když upaloval skutečné i domnělé zrádce, což začalo krále dokonce vzrušovat. Byl tak přítomen i asi rok po turnaji v Harrenově, kdy dorazil k Rudé baště Brandon Stark, dědic Severu, se svými společníky a vykřikoval, ať vyjde ven princ Rhaegar, aby ho mohl zabít. Podle Brandona totiž Rhaegar unesl jeho mladší sestru Lyannu.
Jenže Rhaegar ani Lyanna v Králově přístavišti nebyli a Aerys vnímal tento horkokrevný krok jako akt zrady. Nechal všechny zatknout, povolal jejich otce, aby se zpovídali ze zločinů svých synů, a téměř všechny popravil. Konkrétně lorda Rickarda Starka zavěsil v brnění nad rozdělaný oheň, když si Rickard vyžádal rozsouzení soubojem, a Brandona nechal uškrtit se na mučicím vynálezu, když se snažil otce zachránit. Aerys rovněž rozkázal lordu Jonu Arrynovi, aby mu poslal hlavy nového dědice Severu, Neda Starka, a Lyannina snoubence Roberta Baratheona, kteří byli oba jeho svěřenci. Což Jon odmítl, pozvedl zástavy proti Aerysovi, brzy na to se k němu přidaly Sever, Bouřlivé krajiny, Říční krajiny a rozpoutala se válka, kdy na jedné straně stáli rebelové, kteří už měli dost Aerysovy krutovlády, a na druhé královské síly.
Ty se Aerys snažil povolat ze všech koutů a přikázal i Tywinovi připojit se do bojů. Tywin nereagoval. Nechtěl, aby ho král jen využil ve zbrani, nechtěl poslechnout, dokud ho znovu neudělá pobočníkem, aby mohl vzít říši pevně do svých rukou. Jenže to zase odmítal Aerys. Raději střídal jednoho neschopného pobočníka za druhým, a když jeden z posledních, lord Jon Connington, prohrál proti Robertovi ve slavné bitvě zvonů, udělal jím pyromancera Rossarta. Uvědomil si tehdy také, že Robert je vážnou hrozbou pro Targaryeny, a nařídil Rossartovi, ať po celém Králově přístavišti rozmístí zásoby divokého ohně a podpálí je, pokud by se Robert k městu dostal.
A Jaimemu nevěřil, držel si ho pro jistotu blízko a Jaime tak o všech jeho děsivých plánech věděl. Jen si zatím nedokázal představit rozsah všeho, co je v sázce. Nejvíc ho mrzelo, že nebojuje. Proto, když se konečně ukázal Rhaegar, aby vyjel v čele královských rytířů do bitvy, prosil ho, ať ho vezme s sebou, ale Rhaegar odmítl. Přiznal, že ho Aerys chce držet nejspíš jako rukojmí proti Tywinovi a že je to pro Jaimeho zároveň nejbezpečnější. Také slíbil změny, jakmile se z bitvy vrátí. A Jaimemu zatím uložil ochraňovat jeho manželku Eliu a jejich děti Rhaenys a Aegona. Akorát se už nevrátil nikdy.
Což byl okamžik, na který čekal Tywin. S mrtvým Rhaegarem, královskou armádou rozšlapanou a poslední royalistickou silou obléhající až daleký Bouřlivý konec, vyjel s dvanácti tisíci Zápaďany ke Královu přístavišti. Těsně předběhl Neda Starka. Obával se, že Aerys by mohl z čisté zášti zabít Jaimeho, nebo že Jaime by mohl provést něco neuváženého. Ani Aerys si nebyl situací zrovna jistý. Varys, mistr našeptavačů mu radil nechat Tywina venku, velmistr Pycelle ho přesvědčoval, že Tywin mu určitě přijel na pomoc. Aerys tak nechal otevřít městské brány.
Na to Tywin město vyplenil. Boje v ulicích se čím rychle blížily k Rudé baště a její obrana byla na Jaimem jako na posledním přítomném gardistovi. A ten nenašel naději na vítězství, když z hradeb sledoval dění, tudíž poslal králi žádost, aby mohl vyjednávat s útočníky. Zpátky přišel jen požadavek, ať mu přinese otcovu hlavu a prokáže, že není zrádce, a sdělení, že s králem je Rossart. Což Jaimemu nedalo jinou možnost, než se zrádcem stát.
zdroj |
Poprvé se tedy chopil skutečného velení, nařídil oznámit bojujícím, co se stalo, a ušetří všechny, kdo se vzdají. Chvíli uvažoval, zda by neměli novým králem provolat Viseryse nebo malého Aegona s Tywinem jako pobočníkem, ale zavrhl to. Oba byli Aerysovy krev, ani jeden nemusel být o nic lepší. Proto nakonec jen usedl na Železný trůn a čekal, kdo si ho přijde převzít. Tak ho našel Ned Stark, když jen chvíli potom dorazil zabrat trůn pro Roberta, a Jaimeho přezdívka Králokat zapustila své kořeny. Jaime pak, víceméně ze zášti a tvrdohlavosti, tuto přezdívku přijal, ostatně zabití Aeryse považuje za svůj nejlepší čin vůbec, jen nikdo neví, proč to doopravdy udělal.
Navíc bylo pro korunovaci Aegona už stejně pozdě. Tywin vydal svým mužům, brutálním Gregorymu Cleganeovi a Amorymu Lorchovi, rozkaz zbavit se Rhaegarových potomků. (Až do smrti trval na tom, že jim nedal rozkazy o Elie, ale mnozí pochybují, rozhodně nemohl Martellům zapomenout, že Elia získala to, co plánoval pro Cersei.) Ti vyšplhali do Maegorovy pevnosti, Amory vytáhl z vyděšenou Rhaenys a ubodal ji a Gregor vytrhl Aegona z Eliina náručí a rozmašíroval mu hlavu o zeď. Poté Eliu znásilnil a přesekl svým obrovským mečem. Tywin jejich těla na znamení věrnosti předvedl Robertovi zabalené v šarlatových lannisterských pláštích, ty dobře schovaly krev, a ačkoli Ned to vnímal jako sprostou vraždu nevinných, Robert akt přijal. Jeho nenávist vůči Targaryenům mu bránila vidět je jako děti a byl rád, že se jich zbavil.
V následujících dnech pak Tywin vyřešil zbývající targaryenské loajalisty po městě nabídkou popravy nebo odchodu na Zeď (tak se na Zdi ocitl třeba Alliser Thorne) a Jaime potají chytil a zabil dva další pyromancery, kteří pomáhali s Aerysovými plány, Belise a Gariguse a nikomu o zažehnané hrozbě ani zásobách divokého ohně neřekl. Ned pak proto naléhal na Roberta, aby Jaimeho odsoudil jako zrádce, jenž porušil své sliby, a alespoň ho donutil přidat se k Noční hlídce, jenže Robert poslechl radu Jona Arryna. Omilostnil ho s Varysem i Pycellem a nechal ho dál sloužit v Královské gardě.
Lannisterové za krátké vlády Baratheonů
Další věc, kterou Jon Arryn vyjednal, bylo přidružení Lannisterů do nového režimu po korunovaci Roberta jako nového krále a kompletního odstavení Targaryenů od moci. Svatbou Cersei s Robertem. Cersei byla nejprve z pohledného manžela a jásajících davů unešená. Konečně se stala královnou. To vše ale skončilo prakticky okamžitě, jakmile jí opilý Robert při jejich první noci oslovil Lyanno. Navíc byl Robert válečník, miloval požitky a nedokázal ani pořádně vládnout, ani být dobrým manželem. A spolu s tím hořkla Cersei.
Jejich manželství začalo rychle upadat. Cersei se upnula znovu k Jaimemu, kterému porodila tři děti, Joffreyho, Myrcellu a Tommena, jež vydávala za Robertovy. Jen jednou otěhotněla s Robertem, ale poslala Jaimeho pro ženu, která jí pomůže potratit. Poté se vždy ujistila, že se to nezopakuje. Zatímco v seriálu překvapivě tvrdila, že porodila Robertova prvního černovlasého syna, který zemřel v kolébce – časově žádné úspěšné těhotenství před Joffreym nesedí a zároveň by taková informace, včetně úmrtí korunního prince, nebyla šokující a nová, naopak by šlo o známou událost.
Vina ale byla na straně obou. Cersei se Robert rychle zhnusil. Odmítala pozvánky na společné aktivity, až ji přestal zvát. Začala nesnášet vše, co s ním souviselo. K tomu se Robert postupně uchyloval k čím dál horším praktikám. Zejména z počátku často „uplatňoval svá práva“, aniž by Cersei souhlasila, zároveň začal příliš pít a přestalo mu záležet na tom, že Cersei fyzicky ubližuje. Naštěstí, dá se říct, se nakonec vzájemně tak odcizili a znechutili, že za ní Robert téměř přestal chodit. A vůbec nereagoval na Cerseiny požadavky, takže i ona své chování stupňovala. Jednou se mu třeba pokusila zabránit vypít další roh piva a urazila mu jím kus zubu. Ostatně se celkově chovala tak hrubě, jak moc jí to společenské konvence dovolovaly, a domácí násilí mezi nimi panovalo vzájemně, jen Robert měl možnost používat mnohem víc fyzického.
Přesně jak předpověděla Maggy Žába, měla tedy Cersei tři děti, zatímco Robert mnoho bastardů. Což také Cersei nemohla snést. Robert třeba navrhl přivést ke dvoru jeho dceru z Údolí a Cersei mu výhružně sdělila, že Královo přístaviště je pro mladé děvče nebezpečné. Robert ji za to uhodil, ale ke dvoru nikoho nepřivedl a všichni jeho bastardi zůstávali mimo dohled, „v bezpečí“ před královnou. Ačkoli podle Petyra Baeliše Robert zplodil dvojčata se služebnou v Casterlyově skále, Cersei je nechala zabít a matku prodat do otroctví. Zkrátka to byly dlouhé roky plné manželských katastrof.
Jedna taková se přihodila i Tyrionovi. Když mu bylo 13, krátce po rebelii a narození Joffreyho, na vyjížďce nedaleko Casterylovy skály s Jaimem od banditů zachránil chalupníkovu dceru Tyšu. Jaime pak vyrazil bandity pronásledovat a Tyrion se postaral o Tyšu. Vzal ji do hostince, zaplatil jim jídlo. K jeho překvapení se jí zalíbil, strávili spolu mnoho času, bavili se a pomilovali se. Tyrion se do ní natolik pobláznil, že uplatil opilého septona, aby je oddal. Úplně zapomněl, že kdy chtěl být mistrem nebo septonem. Čtrnáct dní pak žili v domku u Moře zapadajícího slunce a trávili celé hodiny v posteli.
Jenže septon se nakonec přiznal Tywinovi. Tywin poručil Jaimemu říct Tyrionovi, že Tyša byla prostitutka, kterou najal, aby Tyrion přišel o panictví, a vše včetně psanců narafičil Jaime. Což Jaime udělal. Uvěřil Tywinovi, jak mu Tyrion ještě poděkuje. Jen není jisté, zda ví, co se stalo potom. Drsná lekce pro Tyriona i „děvku“, jež se opovážila provdat za Lannistera. Tywin ji nechal znásilnit svými strážnými za stříbrňák za každého, přinutil Tyriona se dívat a pak ho donutil vzít si ji jako poslední za zlaťák. Poté svatbu anuloval. Tím si Tyriona navždy znepřátelil, na čemž mu moc nezáleželo. A také ho vehnal do náruče prostitutek, protože Tyrion uvěřil, že ho žádná dívka nemůže doopravdy milovat.
A tak vedl dál Západní krajiny jako strážce Západu a nikdy nevyhlášenou válku proti Tyrionovi. Který rychle přicházel o spojence. Jaime se musel zdržovat u dvora. Přišel i o oblíbené strýce. Tygett, jenž k němu byl vždy milý, zato měl bouřlivý vztah s Tywinem, zemřel na neštovice nebo syfilis, sotva povil se svou ženou Darlessou Marbrand syna Tyreka zhruba ve stejné době, kdy se odehrálo fiasko s Tyšou. Poté se Tyrion chtěl v šestnácti vydat na cestu po světě, jako jeho strýcové. To mu otec nedovolil, nechtěl, aby svůj rod ve světě zesměšnil, místo toho mu dal na starosti kanály a nádrže Casterlyovy skály. A v 18 mu nedovolil vyjet s jeho nejoblíbenějším strýcem Gerionem, věčně na kordy s Tywinem pro svou veselou povahu a snahu o nezávislost, do Valyrie hledat jejich rodinný meč Jasný řev a další poklady. Ovšem… Gerion se nikdy nevrátil a ve Skále po sobě nechal jen bastarda Joy Kopec, které byly asi tři, když ho viděli naposledy.
Na druhou stranu Tywin a Lannisterové rostli na důležitosti. Čím dál víc se odhalovala Robertova neschopnost finančně zajišťovat říši a Tywin tak Železnému trůnu půjčoval zlato Casterlyovy skály, až ho dostal do dluhu přes tři miliony zlatých dragonů. Nad Robertem tedy získal značný vliv. K tomu se Cersei snažila do různých pozic protlačit členy své rodiny nebo jejich věrné vazaly. Například Lancel, arogantní, sebejistý nejstarší syn Kevana, se stal Robertovým panošem, stejně jako Tygettův Tyrek.
Jediný závažnější problém pro ně byla Greyjoyova rebelie, rozpoutaná Balonem Greyjoyem. Myslel, že nový režim není dostatečně stabilní, Robert nebude mít podporu a jemu se podaří osamostatnit Železné ostrovy. Tu totiž započal spálením flotily Lannisterů u Lannisportu, asi jediný opravdový úspěch v této nesmyslné válce. Protože Robert okamžitě zareagoval, zbytek říše se za něj postavil a Balona rychle porazili. Tywin potom flotilu obnovil a v Lannisportu uspořádal turnaj.
Mocenskou idylku však začalo doopravdy ohrožovat, když si králův bratr Stannis Baratheon všiml, nebo ho někdo postrčil k tomu, aby si všiml, podoby Cerseiných dětí. Zatímco Robertovi bastardi, jako by mu z oka vypadli, princátka byla celí Lannisteři. Cersei s Jaimem navíc ztráceli ostražitost a několik stálých rezidentů Rudé bašty si povšimlo jejich podezřelého chování. Svěřil se s tím lordu Jonu Arrynovi, Robertovu pobočníkovi, a společně začali vyšetřovat. Procházeli záznamy o členech rodu Baratheonů, vyhledávali Robertovy bastardy po městě.
Pak proběhl turnaj ke dni jména prince Joffreyho, Cersei s dětmi odcestovali do Skály, po 14 dnech Jon z ničeho nic onemocněl a zemřel. Jeho vdova Lysa na to urychleně utekla do Orlího hnízda a zcela se odmlčela. Stannis došel přesvědčení, že to byl jed, za vším stojí Cersei, protože už téměř odkryli její velezradu, a pro vlastní bezpečí odplul na Dračí kámen.
Lannisterové ve válce pěti králů
Lannisterové kupodivu se smrtí Jona Arryna neměli nic společného. Naopak Robert jmenoval Jaimeho novým strážcem Východu namísto Jonova malého, nemocného syna. Cersei, Jaime a Tyrion pak doprovázeli Roberta na cestě na Zimohrad, kde formálně přijal jako nového pobočníka Neda Starka. Tam ovšem udělali chybu, vyplížili se do opuštěné věže, kde je malý Bran Stark načapal, a Jaime ho vystrčil z okna, v důsledku čehož si poškodil páteř. Jen začátek nového vleklého konfliktu.
Nikdo sice vlastně nepřišel na to, kdo je odpovědný za Branovo zranění, ale i tak se dala kola do pohybu. Ned odjel se svými dcerami Sansou a Aryou do hlavního města plný podezření vůči Lannisterům, s vědomím, že se s Jonem stalo něco, co s nimi souvisí. Na Zimohradu se zatím najatý vrah pokusil podříznout Branovi hrdlo. Catelyn Stark z toho podezřívala Tyriona, a tak ho zajala, když se vracel na jih po prodlouženém pobytu a návštěvě Zdi, a odvezla do Orlího hnízda k soudu. Ten však vyhrál díky rozsouzení soubojem. Druhý krok k novému vleklému konfliktu.
Horkokrevný Jaime totiž po Tyrionově zatčení vážně zranil Neda a utekl z hlavního města, aby se přidal k otci. Ten poslal své muže pálit vesnice v Říčních krajinách. A Ned konečně zjistil, co stálo za vším chaosem, tajemství otcovství Cerseiných dětí. Konfrontoval ji, ale místo aby Cersei utekla, využila další nečekané příležitosti. Robert na lovu popíjel příliš silné víno a úplně opilého ho napadl kanec. Svým zraněním pak podlehl dřív, než se stihl dozvědět pravdu, a Cersei v podstatě provedla převrat. Na trůn usadila svého syna Joffreyho, Neda nechala zatknout a stala se královnou regentkou.
zdroj |
Plánovala ho usvědčit ze zrady a poslat na Zeď, čímž by odstranila jeho hrozbu, aniž by proti sobě postavila Sever, který už svolával vazaly a požadoval jeho propuštění. Jenže Joffrey se rozhodl Neda popravit, načež Seveřané i Říční krajiny povstaly v otevřené válce, kterou proti nim po Robertovi smrti mohl rovněž otevřeně vést Tywin, jehož Joffrey jmenoval svým pobočníkem. Ten s Kevanem obsadil Harrenov, zatímco Jaime s druhou částí armády oblehl Řekotočí. Vedle toho ho ještě i přes jeho absenci Joffrey jmenoval lordem velitelem Královské gardy, z níž bezprecedentně propustil Barristana Selmyho. Ovšem armáda Robba Starka prolomila obléhání a zajala Jaimeho, Willema Lannistera, Kevanova mladšího syna, a Tiona Freye, Gennina syna.
V Králově přístavišti mezitím Tyrion dočasně zastupoval Tywina ve funkci. To se vůbec nelíbilo Cersei, takže se na královském dvoře mezi nimi rozpoutala rivalita znásobená ve chvíli, kdy se o trůn přihlásili Renly i Stannis Baratheonové a kdy Tyrion rozhodl, že Cerseinu jedinou dceru Myrcellu pošle do Dorne, jednak do bezpečí a jednak jako snoubenku nejmladšího syna prince Dorana Martella. K tomu Doranovi nabídl místo v malé radě a slíbil mu vydat muže, kteří zavraždili jeho sestru Eliu během rebelie.
Vlastně začal významně posilovat nový režim Lannisterů. Svého bratrance Tyreka oženil s lady Ermesande Hayford, batoletem, takže se mu ostatní panoši posmívali, ale také dědičkou Hayfordů, což by pro Tyreka znamenalo lordství. Úspěšně pracoval na obraně města. Také se pokusil vysvobodit ze zajetí Jaimeho. (V seriálu se o to nepokusil a Jaime se snažil utéct, když odvedl pozornost vraždou svého vzdáleného seriálového příbuzného Altona.) Jen to neznamenalo konec problémů. Osvobodit Jaimeho se nepodařilo. Po slavnostním odplutí Myrcelly do Dorne se strhla vzpoura kvůli zoufalému hladu ve městě, nastalému po přerušení dodávek od Tyrellů, kteří tehdy podporovali Renlyho. Během ní zemřelo několik rytířů, hodnostářů, dokonce i Nejvyšší septon, a zmizel i Tyrek. A pak přišly nejhorší zprávy. Renly byl zavražděn, Stannis získal značnou část jeho ohromné armády a začala bitva.
Cersei ji strávila v bezpečí Maegorovy pevnosti v Rudé baště spolu s ostatními urozenými dámami, jen Tyrion byl na bojišti a ve velmi špatné situaci. Musel osobně vést útok za hradby s málo muži. I když se mu totiž po Renlyho smrti podařilo vyjednat nové spojenectví s Tyrelly, ani oni ani západní armáda nebyli v dohledu. A pak na něj zaútočil ser Mandon Moore z Královské gardy a pokusil se ho zabít. I Lancel, který bojoval na hradbách, byl vážně zraněn. Nejen co se týče jeho paže, i pýchy, protože po Jaimeho zajetí Cersei využila jeho odhodlání poslechnout každé její přání, začala s ním spát, a teprve během bitvy, kdy jeho zranění bezohledně vzteky zhoršila, pochopil, že k němu necítí totéž, co on.
Možná by nakonec byla bitva skutečně prohraná a život Tyriona, Cersei i Lancela by skončil, kdyby nezasáhla náhoda. Tywin se totiž nechal Robbem vylákat na západ, když Robb zaútočil na jeho domov, zabil přitom Stafforda Lannisera a zajal Martyna Lannistera, dalšího z Kevanových synů. Jenže ho zbrzdil Edmure Tully, který ho nenechal přejít řeku, protože o Robbovu plánu nevěděl, a tak ho stačila dostihnout zpráva o Renlyho pádu a Stannisově postupu proti Královu přístavišti dost brzy na to, aby se tam mohl rozjet. Okamžitě se tak obrátil k jihu, kde se připojil k novým spojencům z Roviny, a dorazili právě včas do nejtužších bojů. A Stannise odrazil.
Následky tak byly vážně, ale pro Lannistery ne katastrofální. Lancel byl jmenován lordem Darry v Říčních krajinách, ačkoli stále nebylo jisté, jestli přežije. Tywin se chopil úřadu pobočníka a z Tyriona udělal správce pokladny (což Tyrion vnímal jako urážku). Tyrion k tomu skončil s useknutou částí nosu a ošklivou jizvou na obličeji. Kevan se stal mistrem práva v malé radě. A hodlali zajistit, že stále probíhající válku, byť nyní už bez hrozby Renlyho a Stannise, vyhrají.
zdroj |
Tywin třeba hodlal zajistit Zimohrad a Sever, což znamenalo provdat Sansu Stark za loajálního muže. Kevan nejdřív uvažoval o Willemu, Martynovi nebo Tionovi, ale všichni tři byli v zajetí. A tak ji provdali za Tyriona dřív, než ji Tyrellové stihli ze stejných důvodů provdat za jednoho z nich. Tyrion z takového svazku nebyl nadšený a dokonce odmítl manželství završit, dokud o to Sansa nebude stát. O totéž se snažil s Cersei. Navrhl jí Balona Greyjoye (nebyl vdovec, ale jeho odcizená manželka měla chatrné zdraví), Oberyna Martella, Horase nebo Hobbera Redwyney, Theona Greyjoye, Quentyna Martella nebo Willase Tyrella. V seriálu Lorase, protože to byl jediný syn Mace Tyrella. K žádné její svatbě, na rozdíl od Tyriona, ale nestihlo dojít.
Další triumf pak na Tywina nečekal dlouho. Dorazily zprávy, že mladší bratři Robba Starka měli být zavražděni a Zimohrad vypálen. Také, že se Robb, ačkoli přislíbil svůj sňatek s některou z žen rodu Freyů výměnou za jejich spojenectví, nečekaně oženil s Jeyne Westerling ze Západních krajin. Toho Tywin využil. Komunikoval s její matkou Sybell, která nebyla zrovna nadšená, protože se bála odplaty Lannisterů, využil urážku, kterou cítili Freyové, a šanci, kterou spatřili odvěcí rivalové Starků, Boltonové, a uzavřel s nimi dohodu. Za krvavou zradu Starků se z Boltonů stanou strážci Severu, Westerlingové získají prestižní sňatek s Lannsitery a nepřijdou tresty za jejich nevěrnost. A tak se stalo.
Svatba zajišťující moc Lannisterů dále čekala na Lancela. Velmi trpěl kvůli zaníceným, nehojícím se ranám, ale nakonec ho oženili s Amerei Frey s předky v Darry, jako další z podmínek dohody spojenectví s Freyi. Což nebylo šťastné. Těžce zraněný Lancel se stal zbožným, o Amerei, její eskapády ani o lordství nejevil zájem. A kromě něj si Freyové vymohli i příslib svatby Davena Lannistera s lady Frey a Joy Kopec s bastardem Waldera Freye (později Jaime Tywinovy pokyny mylně pochopil tak, že se má Joy provdat za Raynalda Westerlinga), ale k žádné z těchto svateb zatím nestihlo dojít. Ba co víc, schramstli i celé Řekotočí. Tywin si sice dal pozor, aby zůstalo pod dohledem Lannisterů, i tak se jeho novým formálním lordem stal Emmon Frey, manžel jeho sestry Genny. Akorát fakticky hrad ještě dlouho bránil ser Brynden Tully a obléhání, které ho mělo Emmonovi přinést, neneslo žádné ovoce.
A hlavní triumf samozřejmě spočíval ve zpečetění spojenectví s mocnými a bohatými Tyrelly svatbou Joffreyho a Margaery Tyrell. Jenže při svatební hostině byl Joffrey otráven. Cersei z toho obvinila Tyriona a aby se ujistila, že bude odsouzen a malého bratra, jehož nenávidí a jehož má kvůli staré věštbě za svou zkázu, se definitivně zbaví, jmenovala jako svého šampiona Gregora Cleganea pro případ rozsouzení soubojem. Což si také Tyrion zvolil, protože jeho soudci byli nenáviděný otec, přitakávající Mace Tyrell a Oberyn Martell se svou záští vůči Lannisterům. K jeho překvapení se právě Oberyn přihlásil jako Tyrionův šampion, jenže byl tím prvním kdo v boji padl a odsoudil Tyriona k smrti jako královraha.
O čemž všem neměl velmi dlouho tušení Jaime, zajetí ho drželo od rodiny i od zpráv. Dokonce přišel i o titul strážce Východu, Tywin ho vrátil Arrynům. Vlastně už ztrácel naději, že se ho podaří vysvobodit. Jenže Catelyn Stark zase ztrácela naději, že se jí kdy podaří vyjednat návrat jejích dcer, a když se situace začínala vyostřovat a čím dál více zněly hlasy volající po lannisterské krvi, potají ho propustila pod přísahou, že její dcery vrátí domů. Spolu s Brienne z Tarthu a Jaimeho bratrancem Cleose Freyem.
Jenomže spousta Seveřanů nesouhlasila a rozhodli se Jaimeho ulovit. Cleos tak brzy padl a nedlouho poté Jaimeho a Brienne zajali žoldáci, kteří původně sloužili Tywinovi, ale po řadě Robbových vítězství se přidali k Seveřanům, a připravili Jaimeho o ruku. Jaime tak nepřekvapivě upadl do hluboké deprese, to tam bylo přesvědčení, že existuje jen pár mužů v říši silnějších než on, a díky své rychlosti a umu by porazil i je. Ve velmi špatném stavu zůstal i přesto, že ho nakonec osvobodil Roose Bolton, aby nepřišel o vyjednávané spojenectví s Tywinem.
Jen pro Kevana vše znamenalo šílenou ztrátu. Propuštění Jaimeho ze zajetí totiž natolik rozzuřilo lorda Rickarda Karstarka, jemuž Jaime v bitvě zabil syny, že zavraždil zajatce Tiona Freye a Willema Lannistera (v seriálu Willema a Martyna). Robb ho za to popravil a alespoň Martyna poslal bezpečně zpátky domů. I tak byl Kevan naprosto zničený žalem.
Jaime se tedy konečně vrátil do hlavního města. Ve chvíli, kdy bylo Joffreyho tělo vystaveno v septu. Kupodivu z toho ale měl smíšené pocity, protože mu pro jejich bezpečí Cersei nikdy nedovolila vytvořit si otcovský vztah k dětem, a navíc zjišťoval, že celá anabáze ho začala dost měnit. Což byl také vedle fyzických změn, které Cersei nedokázala přejít, důvod, proč v knize jejich vztah už nikdy nenavázal tam, kde skončil. V seriálu se ale Jaime dostal do města ještě před svatbou a i přes určité neshody s Cersei pokračoval dál.
V každém případě ale nechtěl uvěřit vině Tyriona. Donutil proto Varyse, aby mu pomohl ho osvobodit. Právě tehdy se také Tyrionovi přiznal, jak mu otec nakázal lhát o Tyše, jež nebyla žádná prostitutka, což Tyriona tak rozzuřilo, že Jaimemu prozradil, jak ho Cersei podváděla s Lancelem a dalšími muži. Poté zamířil pryč tunely pod hradem a vztek na to, co provedli s jeho prvním manželstvím, ho neopouštěl. Než hrad a město opustil, prošel proto tajnými průchody do věže, kde měl komnaty jeho otec, tam našel v jeho posteli Shae, prostitutku, jíž platil, aby byla jeho milenkou a jíž tímto považoval za zrádkyni, uškrtil ji a poté zavraždil Tywina střelou z kuše. A nastoupil na loď do Svobodných měst.
Tato smrt znamenala ohromný zvrat. Úlohy regenta nového, malého krále Tommena se chopila Cersei. Ta využívala Tommenovy poslušnosti (byl malé dítě, kdežto v seriálu už teenager), a hodlala vést královský dvůr podle svých… čím dál paranoidnějších představ. Především vůči Tyrellům, které vnímala jako největší nepřátele, zejména po svatbě Margaery s Tommenem, takže se je snažila všemi prostředky odstavit od moci a vlivu, obklopovala se patolízaly a zcela přetransformovala malou radu bez ohledu na dobře míněné rady. Také se jako Tywinovo nejstarší dítě stala lady Casterlyovy skály.
zdroj |
Uvolněné místo pobočníka nabídla Jaimemu. Jaime odmítl, stejně jako odmítl propuštění z Královské gardy ještě Tywinovi, a tak ho nabídla Kevanovi. Ten měl silné pochyby o jejím vedení a přijal by, jen pokud by byl také Tommenovým regentem a Cersei se ujala svého místa ve Skále. Samozřejmě nechtěla vládnout jen jako lady Skály, raději jmenovala Davena Lannistera strážcem Západu a Damiona Lannistera kastelánem Casterlyovy Skály. A Jaimeho, posledního, kdo by ji možná mohl k něčemu přesvědčit, poslala z města pryč, aby vyřešil obléhání Řekotočí. Což byla v knize příležitost, kdy si nechal Jaime vyrobit zlatou ruku namísto své useklé, kdežto v seriálu mu ji darovala Cersei.
K tomu nabídla lordství komukoli, kdo jí přinese hlavu Tyriona, což vyústilo ve vraždy mnoha nevinných lidí a dětí. Navíc odmítla vrahy veřejně potrestat, aby neodradila ostatní lovce. A navíc si začala, byť zprostředkovaně, špinit ruce sama. Nechala výměnou za společně strávenou noc zavraždit Nejvyššího septona, protože ho na jeho místo dosadil ještě Tyrion. Spálila Pobočníkovu věž, kde došlo k vraždě jejího otce, a nechala zavraždit několik strážných a svědků. Přijala bývalého mistra Qyburna jako nového lorda našeptavačů a nechala ho mučit a experimentovat na lidech. Přejmenovala všechny pozice v malé radě. Odmítla uvolnit flotilu Redwyneů, přestože Euron Greyjoy zaútočil na Štítové ostrovy v Rovině, dokud pro ni nezískali Dračí kámen, což vyústilo v možná smrtelná zranění Lorase Tyrella.
A tím její špatná vláda jen začínala. Přestala splácet dluhy Železného trůnu a znepřátelila si mocné instituce jako Železnou banku Braavosu a Víru v Sedm. Železná banka zesplatnila všechny dluhy v Západozemí, odmítla sjednávat nové půjčky a Sedm království se ocitlo ve finančním chaosu. Církev odmítla požehnat Tommenovi. Cersei navzdory tomu přikázala postavit novou královskou flotilu – a protože nevěřila starým zavedeným jménům, pověřila tím Aurana Vodského z Náplavomarky. Který lodě postavil, ale poté je ukradl.
Neušetřila ani Dorne. V knize netušila, že Myrcelle v Dorne hrozí nebezpečí, natož že byla doopravdy zraněna při bláhovém pokusu princezny Arianne o její korunovaci a rozpoutání sporů se Železným trůnem. Poslala ale pro Myrcellu na krátkou návštěvu a pozvala Dorana, aby se chopil dávno přislíbené pozice v malé radě. Doran ovšem díky svým špehům u dvora zjistil, že měli pozvat také Myrcellina snoubence Tystana, kterého měli zabít cestou skrz Královský les a obvinit z toho Tyriona, a tak tyto plány změnil – vymohl si bezpečnější cestu po moři a poslal Oberynovy dcery toužící po pomstě zasít do ulic města chaos a dohlédnout na jeho zájmy.
Nakonec se pokusila vyřešit alespoň dluh u církve. Dovolila výměnou za jeho odpuštění novému Nejvyššímu septonovi, jehož zvolení si vynutil rostoucí dav jeho následovníků, Nejvyššímu vrabčákovi, znovu vybudovat Bojovníky víry, aniž by si uvědomovala, jak moc kdysi znepříjemňovali králům život. Zatímco v seriálu se domnívala, že jí budou věrni, pokud jim tuto laskavost prokáže.
V obou případech se je ale pokusila využít proti Tyrellům. V knize obvinila Margaery z nevěry a velezrady a nechala několik mužů falešně se přiznat k poměru s ní. Margaery tak byla zatčena. Ovšem Nejvyšší vrabčák brzy odhalil pochybnost přiznání, naopak se pod mučením několik mužů přiznalo ke spiknutí s Cersei. A když Cersei ke zlepšení svého veřejného obrazu přišla žádat propuštění Margaery, nechal zatknout ji. Za několik zločinů, včetně nevěry králi, incestu, účasti na smrti Roberta a posledního Nejvyššího septona.
Cersei obvinění popřela, nicméně všichni její „přátelé“ ji opustili, dvorští úředníci povolali Kevana, aby se stal královým regentem a dokonce ani Jaime na její volání o pomoc neodpovídal. Jaime totiž po svých cestách po Říčních krajinách, kdy se mu Lancel Lannister zcela obrácený k víře k poměru s Cersei přiznal, stejně jako k tomu, že se hodlá přidat k Válečníkovým synům Bojovníků víry (což znamená, že bude jedním z žalobců vůči Cersei), a poté, kdy ukončil obléhání Řekotočí tím, že přiměl posádku hradu vzdát se, ztratil veškerou touhu se k Cersei vrátit. Místo toho vyjel s Brienne, protože ho nečekaně našla a tvrdila mu, že s ní musí vyrazit, jinak zemře hledaná Sansa Stark. Což byla lež, k níž ji donutili psanci z Bratrstva bez praporců, již chtějí Jaimeho přepadnout a zabít.
Cersei tak nezbylo, než se přiznat k menším zločinům, konkrétně k nemanželským poměrům po Robertově smrti, za to jí nehrozí smrt, a poté podstoupit cestu pokání, pochod ze septa do Rudé bašty bez oblečení a bot, aby mohla vyčkat svého soudu doma. Což v seriálu prosadil Nejvyšší vrabčák, v knize se k tomu kupodivu inspiroval Kevan Tywinovým zacházením s dávnou milenkou jejich otce.
K tomu se začal snažit napravit škody způsobené Cerseinou vládou. Vyměnil členy malé rady za kompetentnější. Zatkl muže, u nichž se Cersei přiznala k nemanželskému poměru. Zahájil jednání o financích se Železnou bankou. A plánoval zásah proti Zlaté společnosti, žoldákům, kteří se vylodili v Bouřlivých krajinách a tvrdí, že vezou Aegona Targaryena, syna Rhaegara, jenž se hodlá chopit trůnu. Jenže na pokračování chaosu, z něhož má říši vyvést údajný Aegon, měl velký zájem Varys a Kevana zabil.
A Tyrion se mezitím dostal do Essosu, kde propadl alkoholismu a zároveň rovněž do spárů Varyse a jeho známého Illyra Mopatise. Ti rozhodli, že by jeho zkušenosti a schopnosti mohly přijít vhod Daenerys Targaryen, jež se svými draky tou dobou sídlila v Meereenu daleko na východě. Poslali proti Tyriona spolu ještě s údajným Aegonem na východ, kde se měli setkat se Zlatou společností a s Daenerys a společně vyrazit proti Západozemí.
Jenže Tyriona na cestě unesl ser Jorah Mormont, aby ho jako zajatého nepřítele předvedl před Daenerys a vysloužit si u ní odpuštění vlastních hříchů, a Aegon se ve své mladické nerozvážnosti rozhodl nečekat a vyrazit proti Západozemí sám. K tomu se Tyrion nedlouho poté ocitl v novém zajetí otrokářů a teprve po smrti jejich pána dokázal utéct a přidat se k žoldákům. S nimiž plánuje konečně se dostat k Daenerys a spolu s ní získat to, co mu náleží.
V seriálu se Tyrion ovšem v zajetí ocitl jen krátce a snadno se vyřešilo. Otrokáři, jimž padl do rukou, ho odvedli přímo k Meereenu, kde se v bojové jámě předvedl Daenerys a ta zajistila jeho propuštění. Poté se jí pokoušel pomoci vládnout Meereenu a vyrazil s ní i do Západozemí, kde jí sloužil jako pobočník. Účastnil se tam bitvy na Zimohradu s Jinými (bílými chodci), zajistil obsazení Casterlyovy skály, viděl bitvu o Královo přístaviště, která byla pro Daenerys v důsledku osudná. A nakonec se stal pobočníkem zatím posledního krále.
To Cersei s Jaimem měli v seriálu horší osud. Cersei se tam přesně podle Maggyiny věštby dožila i smrti Myrcelly i Tommena, a to v momentu svého vítězství, když nenáviděné Tyrelly i církevní představitele včetně Lancela nechala shořet ve Velkém Baelorově septu. Sama se tedy korunovala královnou, spojila se s Euronem Greyjoyem a spravovala říši, dokud se v ní nevylodila Daenerys Targaryen. Nejprve vytáhla proti ní, dočasné příměří slíbila až, když se ukázalo, že hrozba Jiných je reálná. Neposkytla však proti nim slíbenou pomoc a zůstala v hlavním městě, dokud ho po porážce Jiných nenapadla Daenerys a nezničila dračím ohněm. V něm, respektive v troskách Rudé bašty, pak Cersei zemřela.
Obdobně na tom byl i Jaime, který se v seriálu po ukončení obléhání Řekotočí vrátil do Králova přístaviště, kde zůstával s Cersei, dokud neodjel bojovat na Sever proti Jiným. Tam sice navázal romantický vztah s Brienne z Tarthu, ale nakonec u něj převládla touha nenechat Cersei padnout, protože věděl, že se nevzdá, a vyrazil za ní, aby ji přesvědčil k útěku. A nakonec zemřel s ní v Rudé baště.
Vedle toho v knize existuje ještě jeden muž, který tvrdí, že je Lannister. Donnel Kopec známý jako Sladký Donnel, majordomus Noční hlídky. Je to zkušený lučištník a tvrdí, že je bastard Lannistera. A možná je, rozhodně je na to dost mazaný. Patřil ke spiklencům, kteří hodlali využít velké výpravy za Zeď k zabití lorda velitele a útěku. To ale překazil útok Jiných a Donnel byl mezi přeživšími, kteří se dostali alespoň do Krasterovy pevnosti. Tam už se ale ke ztraceným vzbouřencům nepřidal a povedlo se mu vrátit na Černý hrad, kde pokračoval ve službách nového lorda velitele Jona Sněha.
Tywin Lannister zdroj |
Členové rodu Lannisterů na začátku ságy:
- lord Tywin Lannister, přezdívaný Starý lev, Velký lev ze Skály, nejstarší syn Tytose Lannistera a Jeyne Marbrand, lord Casterlyovy skály, strážce Západu, Štít Lannisportu, dvakrát pobočník krále
- královna Cersei Lannsiter, přezdívaná Světlo západu, dcera Tywina a Joanny Lannister, později královna regentka, královna matka, lady Casterlyovy skály, manželka krále Roberta Baratheona, matka Joffreyho, Myrcelly a Tommena
- ser Jaime Lannister, přezdívaný Králokat, syn Tywina a Joanny Lannister, člen a později lord velitel Královské gardy, krátce strážce Východu
- Tyrion Lannister, přezdívaný Skřet, Polomuž, syn Tywina a Joanny Lannsiter, později pobočník krále, správce pokladny, v seriálu později pobočník královny
- Tyša, manželka Tyriona
- lady Sansa Stark, druhá manželka Tyriona
- ser Kevan Lannister, syn Tytose Lannistera a Jeyne Marbrand, později mistr práva a regent, v seriálu později pobočník
- lady Dorna Swyft, manželka Kevana
- ser Lancel Lannister, nejstarší syn a dědic Kevana a Dorny, králův panoš, později lord Darry, člen Bojovníků víry
- lady Amerei Frey, manželka Lancela
- Martyn Lannister, syn Kevana a Dorny
- Willem Lannister, syn Kevana a Dorny
- Janei Lannister, dcera Kevana a Dorny
- lady Genna Lannister, dcera Tytose Lannistera a Jeyne Marbrand, manželka sera Emmona Freye, matka Cleose, Lyonela, Tiona a Waldera
- lady Darlessa Marbrand, manželka Tygetta Lannistera, syna Tytose Lannistera a Jeyne Marbrand
- Tyrek Lannister, syn Tygetta a Darlessy, králův panoš
- lady Ermesande Hayford, manželka Tyreka
- ser Gerion Lannister, syn Tytose Lannsitera a Jeyne Marbrand
- Joy Kopec, nemanželská dcera Geriona s neurozenou dívkou Briony
- ser Damon Lannister, syn Jasona Lannistera a Alys Stackspear
- lady Ella Lannister, manželka a sestřenice Damona
- ser Damion Lannister, syn Damona a Elly, později kastelán Casterylovy skály
- lady Shiera Crakehall, manželka Damiona
- ser Lucion Lannsiter, syn a dědic Damiona a Shiery
- lady Lanna Lannister, dcera Damiona a Shiery, manželka lorda Antaria Jasta
- ser Stafford Lannister, syn Jasona Lannistera a Marly Prester
- lady Myranda Lefford, manželka Stafforda
- ser Daven Lannister, nejstarší syn Stafforda a Myrandy, později strážce Západu
- lady Cerenna Lannister, dcera Stafforda a Myrandy
- lady Myrielle Lannister, dcera Stafforda a Myrandy
- Lynora Kopec, nemanželská dcera Jasona Lannistera se služebnou
S neznámými příbuzenskými vztahy:
- lady Margot Lannister, manželka lorda Tituse Peakea
- Donnel Kopec, údajný nemanželský syn Lannistera, majordomus Noční hlídky
- lady Cynda Lannsiter, v seriálu z vedlejší rodové větve
- ser Alton Lannister, v seriálu syn Cyndy
- Reginald Lannister, v seriálu z vedlejší rodové větve
Žádné komentáře:
Okomentovat