Velká pyramida

zdroj

Velká pyramida Meereenu (Great Pyramid of Meereen) je ohromná budova sloužící jako administrativní centrum města Meereen a je nepřehlédnutelnou ukázkou ghiskarské architektury. Byla postavena jako imitace Velké pyramidy Ghisu podle vzoru starých ghiskarských pyramid, stejně jako množství menších pyramid všude po městě. Tato je ale naprostý unikát a říká se, že během její výstavby zemřelo na tisíc otroků.

Měří cca 241 metrů, má 33 pater podle posvátného čísla bohů Ghisu, její vnější zdi jsou 9 m silné, takže tlumí všechen ruch ulic a udržují uvnitř nižší teplotu, vnitřní zdi jsou až 2,4 m silné. A na její špičce stávala obrovská bronzová harpyje, kterou v knize nařídila po dobytí Meereenu Daenerys Targaryen sundat, jakmile si pyramidu zabrala pro sebe, a ser Barristan Selmy místo ní později vystavěl maják ze suchého dřeva politého olejem. Chtěl ho zapálit, až armády, jež nyní Meereen obléhají, zahájí útok, aby signalizoval jednotkám ve městě vyrazit z hradeb. V seriálu harpyji nejdříve během revolty ve městě zakryli zástavou s trojhlavým drakem Targaryenů, než ji po dobytí města Neposkvrnění strhli. 

Pyramida však nezačíná na zemi svou ohromnou čtvercovou základnou. Hluboko pod ní jsou sklepy s nádržemi na vodu, kobkami a mučírnami, kde dříve bičovali, stahovali z kůže a pálili otroky. A jako nejnovější zařízení tam přibyla dračí jáma, 12,2 metrů hluboká, dost velká pro 500 mužů. Tedy tyto prostory už pod pyramidou existovaly dříve. Velcí páni je měli jako vězení, teprve po převratu a dobytí města se je Daenerys rozhodla znovu využít. Když už začali být její draci nezvladatelní a zejména Drogon způsoboval velké škody, nechala uvnitř přikovat Viseriona a Rhaegala (v seriálu šlo o prostory mnohem blíže povrchu)

Znělo to i rozumně. Dostat se dovnitř totiž znamená projít pod 3 masivními klenbami, sejít po pochodněmi osvětlené rampě do sklepení, projít párem obřích železných vrat zamčených na řetěz s články silnými jako paže, a samozřejmě skrze stráž. Akorát draka lze jen těžko uvěznit natrvalo. V seriálu se oba prohrabali skrze stěnu ven. V knize Viserion přerval jeden z řetězů a roztavil ostatní, načež si vyhrabal doupě ve zdi, Rhaegal se z řetězů dostal později. Oba začali být tak neklidní, že interiér hodně ničili a jednou třeba tak rozpálili dveře, že se jich nikdo celý den neodvažoval dotknout. A když se po Daenerysině zmizení na hřbetu Drogona rozhodl princ Quentyn Martell přivlastnit si draka, jelikož domů nemohl přivézt přímo Daenerys, a zaplatil životem, zůstaly masivní dveře otevřené a draci znovu získali úplnou svobodu. Rhaegal se uhnízdil v pyramidě Yherizanů a Viserion v pyramidě Uhlezů.

Přízemí je jen o něco příjemnější. Je tiché, plné prachu a stínů, mocně se tam odráží zvuk od klenutého stropu z mnohabarevných cihel, a je čistě funkční. Jsou tam sklady, v západní zdi stáje pro koně, muly a osly, ve východní pro slony – nyní jsou tam ustájeni tři. A podobně funkčně je na tom i několik dalších poschodí. V dalším je zbrojnice a za vlády Daenerys také komnaty knižního senešala Reznaka mo Reznaka a ve třetím cvičiště.

Ve středu pyramidy, na šestnáctém a sedmnáctém podlaží, je pak luxusní apartmá. Jsou to místnosti bez oken s vysokými stropy podpíranými širokými sloupy z černého dubu. Po zmizení Daenerys se staly královými komnatami – v knize se do nich přestěhoval její manžel Hizdahr zo Loraq. Vzhledem k politickým nepokojům se tam možná cítil bezpečněji. Zdi tam mají 2,44 m na šířku, mají kukátko a dveře jistí těžká mříž. A navíc mají velice drahý a prostorný interiér. Podlahy pokryté hedvábnými koberci z Qarthu, na zdech velice staré, drahocenné tapisérie znázorňující slávu starého Ghisu (největší z nich zobrazuje přeživší vojáky poražené valyrijské armády v řetězech), obloukový průchod do královy ložnice zdobí pár milenců ze santalového dřeva. Ložnice je také spojena s místnostmi pro šenky a návštěvníky, kde Hizdahr uchovával víno v přepychovém příborníku.

Lze předpokládat, že i v dalších patrech jsou luxusní komnaty. Takové například přidělili v třicátém podlaží princi Quentynovi během jeho pobytu v Meereenu. A ty nejluxusnější jsou samozřejmě na samé špici.

Na dvaatřicátém podlaží je rozsáhlá honosná síň, jejíž předchozí účel není znám, ale po dobytí města ji Daenerys začala používat jako přijímací síň pro zasedání s poddanými a návštěvníky. Ti mohli do pyramidy vždy od východu do západu slunce, jinak byla pro jiné než soukromé účely jejích pánů uzavřená se zataraseným hlavním vchodem. Přijímací síň má vysoký dlážděný strop, zdi obložené fialovým mramorem (v seriálu převládají zemitější béžové, pískové a okrové barvy), mezi sloupy podpírajícími strop hoří vysoké svíce a v seriálu jsou pod schody k trůnu i mělké bazénky. Stával tam i trůn z pozlaceného dřeva ve tvaru harpyje, ale Daenerys ho odmítla používat. Místo něj nechala přinést obyčejnou ebenovou lavici, ačkoli ta se Meereeňanům nezdá pro královnu dostatečná. 

Až poté, co Daenerys zmizela, nahradil Hizdahr v knize lavici dvěma velkolepými trůny z pozlaceného dřeva s opěradly ve tvaru draků. A když ho nakonec Barristan Selmy zajal z pozice královnina pobočníka, neboť se snažil zabránit uchvácení moci nepřátelskými frakcemi, ponechal v síni trůny i lavici a doprostřed umístil velký kulatý stůl, aby u něj mohla zasedat vládnoucí rada Meereenu. Akorát odmítá pořádat zasedání, dokud se Daenerys nevrátí. 

K přijímací síni také přiléhá terasa s krásnou zahradou s citroníky a nočními květinami a po širokém mramorovém schodišti z ní lze vystoupat do třiatřicátého podlaží, do samotné špičky pyramidy, kde se nyní nachází královniny soukromé komnaty. 

Jde o množství pokojů, které s Daenerys sdílely její komorné, Missandei, v knize i její šenci (děti meereenské šlechty držené jako rukojmí) a v komůrce u královniných komnat i Barristan. Ten přespává v prostoru původně určeném pro otroky, tedy v místnůstce s jednoduchou výbavou spočívající v posteli, nočníku, šatníku, židli a nočním stolku, ale zdá se, že mu takový život vyhovuje. A pár dlouhých, mučivých hodin tam strávil i princ Quentyn, když ho smrtelně popálili draci a Missandei se mu v soukromí nejvyššího patra snažila ulehčit jeho bolestivý odchod. 

Vrcholek je navíc obklopený zelení díky další terase se zahradou. Vychází se do ní přímo z ložnice, jsou v ní bazénky s malými rybkami, tomelem lákajícím ptáky, spoustou rostlin a vůní. A dokud byli Daenerysini draci navolno, rádi tam létali. Tedy v knize, v seriálu se zdá, že na vrcholku žádné zahrady nejsou.

Není proto divu, že procházet tímto kolosem není zrovna snadné a vznikla jedna rychlá cesta – schody pro služebnictvo, úzké, příkré, rovné schodiště schované v cihlových stěnách. 

zdroj

Žádné komentáře:

Okomentovat