Thennové

zdroj
Thennové jsou klan divokých, nebo také Svobodného lidu, jak si sami říkají, žijící v oblasti nazvané Thenn daleko za Zdí. Ta se nachází v horském údolí v pohoří Mrazokly a je to k životu velmi nepříznivé místo, kterému se Thennové museli drsně přizpůsobit. Zároveň je velmi izolované, takže jim poskytlo možnost vlastního, jedinečného vývoje.

Tvrdí o sobě, že jsou posledními z Prvních lidí. Mluví proto starým jazykem a většinou znají jen pár slov ze společné řeči, takže je s nimi složitá domluva. Nehledě na to, že většinou se ani domlouvat nechtějí. Jejich vůdce se tituluje magnar a je vnímán víc jako bůh než jako člověk ze svého lidu. Kromě něj pak mají Thennové ještě i menší lordy, kteří se starají o společnost a tvoří zákony, díky čemuž si o nich někteří myslí, že jsou víc sofistikovaní a bližší lidem na jihu od Zdi než ostatní divocí.

Ani jejich propracovaná společenská struktura ale neznamená pro Západozemí přijatelnou kulturu. Thennové jsou divocí válečníci, díky víře, že jejich magnar je zároveň jejich bohem, ho bezvýhradně poslouchají, mají skvělou vojenskou disciplínu a většinou i mnohem lepší vybavení než jiní divocí – bronzové přilby, sekery, nabroušené kamenné nástroje, krátké oštěpy s listovou čepelí, bronzové kroužkové brnění a štíty z vařené kůže a bronzových rámů. Jsou navíc zvyklí mnohem častěji se vypořádávat s obry, a tak je i těžké je vyděsit.

V seriálové verzi jsou bývají holohlaví a tělo si zdobí vyřezávanými ornamenty tak, že jim i na hlavě a v obličeji zůstávají jasně viditelné jizvy. Také se ukázalo, že mají kanibalské tendence, když se připojili k Tormundově skupině nájezdníků po překonání Zdi a místo zvířat začali opékat lidskou ruku, a jak sám Tormund přiznal, většina divokých je nemá v lásce. Toto zobrazení je totiž spojilo s knižními klany od ledové řeky.

Když se v knize objevili poprvé, vedl Thenny magnar jménem Styr, který jim vládl pevnou rukou a připojili se k armádě Manceho Nájezdníka. Ne však dříve, než Mance Styra třikrát porazil, aby si vysloužil jejich důvěru a alianci. Následně Mance stovku z nich (v seriálu jich byl podstatně menší počet) poslal s Ygritte, Tormundem, Jonem Sněhem a dalšími překonat Zeď a zaútočit na Černý hrad z jihu. Později, po prohrané bitvě na Černém hradu, se spousta z Thennů vrátila zpátky do svého údolí, ale ti, kteří zůstali na Zdi, se shromáždili pod novým magnarem Sigornem, Styrovým synem.

zdroj

A v knize následně došlo k nevídané události, když Jon Sníh po svém zvolení lordem velitelem Noční hlídky, ve snaze zlepšit možnost integrace divokých na jihu, zařídil svatbu mezi lady Alys Karstark na útěku před mocichtivými příbuznými a Sigornem. Tak vznikl i oficiální rod Thennů s vlastním znakem – bronzovým diskem Thennů kombinovaným s rudými plameny na počest boha R'hllora, vyobrazenými dohromady jako slunce jako odkaz na znak Karstarků, zachovaným titulem magnar místo lorda a vyznávajícím, alespoň oficiálně, Pána světla. Rod Thennů se tak stal novými lordy Karské bašty, v zatím posledním díle disponuje 200 bojovníky a přísahal věrnost Stannisi Baratheonovi.

V seriálu ovšem měli poněkud jiný osud. Tam po prohrané bitvě o Zeď utekli spolu s ostatními poraženými divokými do Tvrdodomova, kde jich valnou většinu vybili nemrtví při svém překvapivém a ničivém útoku.

Žádné komentáře:

Okomentovat