Velký a Malý Moraq

Velký a Malý Moraq (Great Moraq, Lesser Moraq) jsou dva ostrovy na hranici Letního a Nefritového moře mezi Essosem a Sothoryosem, A ač to o nich není známo, podle jména by mohly spadat do jednoho politického celku, a i pokud ne, jsou často uváděny pohromadě. 

Velký Moraq

Podlouhlý ostrov, největší ve známém světě, je známý také jen jako Moraq a leží přímo na obecně uznávané hranici Letního moře, velkého, hlubokého moře s modrými teplými vodami, které dosahuje od jižního Západozemí a odděluje Essos a Sothoryos právě až k Velkému Moraqu, a Nefritového moře, sahajícího od Velkého Moraqu dál na východ k Ašaji a do neznámých dálek za ní. 

Dalším bodem, které od sebe tato moře kromě ostrova oddělují, jsou dvě úžiny. Nefritová brána mezi severním Velkým Moraqem a městem Qarth v Essosu, důležitý obchodní uzel mezi východem a západem – akorát z něj tolik netyje Moraq, naopak spíš slouží jako zdroj, neboť především Qarth získává značné bohatství uvalením cla na proplouvající lodě a kontrolou úžiny vlastními galérami. A na druhé straně Skořicová úžina mezi jižním Velkým Moraqem a několika malými ostrůvky u pobřeží Sohtoryosu, pojmenovaná po skořici, která se na nich pěstuje. A kromě těchto slaných vod je ještě známa jedna řeka v severní polovině ostrova, tvořená soutokoem minimálně dvou dalších řek a ústící na západním pobřeží do Letního moře.

Ostatně ostrov se geograficky na severní a jižní část rozděluje běžně kvůli jejich výrazné odlišnosti. Severní část je pokrytá pláněmi, kopci, lesíky hlavně kolem pramenů řeky, zatímco jižní polovinu tvoří husté deštné lesy a džungle podobné džunglím nedalekého Yi Ti a Lengu. Ale vedle toho lze rozdělit ještě na východní a západní část, kde se o značný rozdíl zase stará počasí. Východní pobřeží bičují stálé prudké větry, je málo obydlené a navštěvované, a obyvatelé se tak soustředí na západním.

Dalším důvodem pro hustě obydlené západní pobřeží je, že patří k obchodnímu okruhu po Letním a Nefritovém moři jako jedna z důležitých zastávek, takže nepřekvapivě tam v severní části ostrova v ústí řeky stojí přístavní město Faros. A jedno velké město, Port Moraq, stojí i na jižní špičce ostrova u Skořicové úžiny. 

Jen nikdo dosud nezaznamenal mnoho informací o domorodých obyvatelích ostrova. Evidentně tam žije spousta obchodníků, prodávají zboží jako koření a možná drahé látky, což je častý důvod pro obchodní cesty na dálný Východ. A minimálně ve Farosu uctívají kamennou krávu. Pokud to není jen ústředí a neuctívá se na celém ostrově či v jeho okolí. Ta by mohla odkazovat i na provozování zemědělství, nebo alespoň na tradiční chov dobytka, jenž se vtělil do náboženství. Obdobně jako se koně a pastevectví coby základní kámen společnosti promítly do náboženství Dothraků a Lhazarénů.

Dále se ví, že nyní je to samostatný ostrov, kde si jeho lidé vládnou sami. Nicméně v minulosti se ocitl v područí Zlatého císařství Yi Ti, když ho na čas dobyl Jar Joq, tamější sedmý Mořsky zelený císař. A na druhou stranu co se týče Západozemí, alespoň dvakrát se u ostrova objevil slavný mořeplavec lord Corlys Velaryon na svých velkých plavbách, a vždy se vrátil s velkým bohatstvím díky obchodu se vzácným kořením a dalším zbožím. Což bylo vždy velice lákavé – dokonce natolik, že když se za vlády Jaehaeryse I. Targaryena snažila jeho malá rada najít nové zdroje financování říše, správce pokladny Rego Draz nastolil vysoké daně na koření z oblasti Nefritového moře.

zdroj

Malý Moraq

Leží západně od Velkého Moraqu, od něhož ho odděluje ostrůvek Vahar (který by měl být úplně samostatný navzdory své lokaci mezi Moraqy), a východně od Ještěřího mysu Sothoryosu, tedy ho fakticky celý omývá Letní moře. Je poměrně malý, nedosahuje zhruba ani čtvrtiny Velkého Moraqu, a jeho drtivá většina je zalesněná, proto je alespoň cestovateli ze Západozemí téměř neprozkoumaný. Není tedy ani známo, jestli na něm lidé udržují stejnou kulturu jako na větším sousedovi. Lze ale předpokládat, že se odtamtud vyváží stejné zboží, zejména drahé koření, jako z Velkého Moraqu.

Žádné komentáře:

Okomentovat