zdroj |
Nutno ovšem podotknout, že tehdy se místo ještě nazývalo Modré jezero. Na Rudé ho přejmenovali až poté, co tam jeden z Rosiných bratrů, Brandon z Krvavé čepele, údajně zabil mnoho dětí lesa – po jejich krvi.
Craneové pak Rudému jezeru vládli jako králové. Než uzavřeli s Garthem III. Gardenerem smlouvu o přátelství a vzájemné pomoci, čímž se stali součástí království Roviny. A to bylo dobře, protože později napadl Rovinu král Skály Lancel IV. Lannister a k velké bitvě došlo právě u Rudého jezera, které takto nemuselo stát samo, ale dorazil tam i maršál severních mokřad a vzájemně se s Lancelem zabili.
Navzdory tomu není známo mnoho Craneů. Ze staršího období lze například zatím jmenovat jen jednoho, Ellarda Cranea. Ten sloužil jako panoš na dvoře Jaehaeryse I. Targaryena. Byl jedním ze skupiny panošů dělající společnost princezně Daelle, již se rodiče snažili přimět, aby si mezi svými přáteli našla ženicha. Jenže Daelle se nikdy nikdo nezamlouval, všech se bála, a Ellarda rázně odmítla ve chvíli, kdy ji bez dovolení políbil na rty.
A další Craneové jsou známí až ze současnosti. Jako ser Vortimer Crane, zbrojmistr ve Vysoké zahradě, lady Meredyth Crane přezdívaná Merry, dvorní dáma Margaery Tyrell, která ráda vypráví vtipné historky a často vyráží sokolničit. A nebo ti v poněkud horší situaci.
Ser Parmen Crane, také zvaný Parmen Fialový, se stal členem Duhové gardy, tedy Královské gardy Renlyho Baratheona, když se Renly na začátku války pěti králů po smrti Roberta Baratheona prohlásil novým králem. Tedy se mu neříkalo Fialový jen pro fialové švestky, jaké rád nosil na plášti, ale i proto, že v gardě zaujímal místo „fialového“ gardisty podle barev duhy. Jen v té pozici nevydržel dlouho, protože byl Renly docela brzy zavražděn.
Parmen měl přitom štěstí. Těsně po vraždě část Duhové gardy padla v chaosu potyčky s Lorasem Tyrellem (v seriálu s Brienne z Tarthu), kdy nikdo nevěděl, co se vlastně stalo a kdo je odpovědný. Podle Lorasových vlastních slov naprosto zuřil, konfrontoval Emmona Cuye a Robara Royce a zabil je kvůli jejich neschopnosti chránit Renlyho, ale Parmen jeho řádění, ačkoli měl tehdy službu vedle Emmona, naštěstí přežil.
Renlyho armáda se pak rozpadla a přidala se na několik různých stran probíhající války. Parmen si zvolil Stannise Baratheona a byl poslán posbírat pro něj původní Renlyho pěšáky v Drsném mostu. Tam ho ale chytili Tyrellové, kteří se naopak přidali na stranu Joffreyho Baratheona, a Parmen se ocitl uvězněný ve Vysoké zahradě. A o moc lépe na tom nejsou ani někteří další jeho příbuzní.
Lady Melara Crane byla například provdaná za lorda Alestera Flroenta, s nímž měla syna Alekyna a dcery Melessu (matku Sama Tarlyho) a Rheu. Jenže Alester, jako strýc Stannisovy ženy se také dostal na jeho stranu, byl obviněn ze zrady Stannise, když se za jeho zády pokoušel vyjednávat s Lannistery a Joffreym Baratheonem o míru, a upálen, zatímco jejich sídlo v Rovně si zabrali Tyrellové. Takže Melařina rodina je v pořádně nejisté situaci. Stejně jako ser Rycherd Crane, protože ten si vzal rovnou Alesterovu sestru Rylene.
Vedle toho v seriálu vystupovala ještě jistá lady Crane, a to v Braavosu, coby herečka z Izembardova divadla, již měla Arya Stark zabít na objednávku pro klienta Mužů bez tváře. Tato postava nevystupuje v knize, tam jde o herečku lady Stork, jejíž vraždu nikdo neobjednal. Je tak velmi pravděpodobné, že nejspíš nemá jít o žádnou příbuznou Craneů ze Západozemí, pouze o hru se jmény (Stork – čáp, Crane – jeřáb), nicméně vyloučit to nelze.
Členové rodu Craneů na začátku ságy:
- ser Vortimer Crane
- ser Parmen Crane, známý jako Parmen Fialový
- lady Melara Crane, manželka lorda Alestera Florenta, matka Alekyna, Melessy a Rhey
- ser Rycherd Crane
- lady Rylene Florent, manželka Rycherda
- lady Meredyth Crane, přezdívaná Merry
Žádné komentáře:
Okomentovat