Dračí stráž (Dragonkeepers) je, respektive byla organizace chránící draky či řád pečující o draky v hlavním městě a na Dračím kameni, podle toho, o jakou verzi se jedná.
zdroj |
O sestavení této stráže rozhodl Jaehaerys I. Targaryen v roce 56. V roce 54 totiž jeho neteř princezna Aerea na Dračím kameni jednou nasedla na Baleriona, ačkoli do té doby na žádném drakovi nelétala, na víc než rok zmizela a vrátila se nakažená děsivou nemocí, načež skoro hned zemřela. Jaehaerys chtěl předejít podobným krádežím a nepovoleným přivlastňováním draků, a tak se rozhodl určit jednotku stráží přímo pro tyto účely na obou místech, kde draci jeho rodu hnízdili.
A že rozhodně měli napilno. Obyčejní lidé se možná neodvažovali k drakům příliš přibližovat, ale to neznamenalo, že se nebude dračí stráž potýkat přímo s neposlušnými Targaryeny. V roce 84 třeba nachytali Jaehaerysovu dceru Saeru, jak se pokouší vloupat do Dračího doupěte poté, co jí bylo uloženo domácí vězení za obrovský skandál, který způsobila se svými dvorními dámami a společníky. Jindy tam zase Saeřina sestra Viserra přivedla hned šest chlapců a slíbila své panenství kterémukoli, který položí svou hlavu do dračí tlamy. Naštěstí to dračí stráž včas zarazila a žádný drak tak nikomu hlavu neukousnul.
Nutné je také zmínit, že ačkoli byla dračí stráž v knize předně složená z válečníků, kteří měli hlídat bezpečí draků, nakonec znali strážní v Dračím doupěti draky nejlépe ze všech a byli schopní se o ně nejlépe starat a dobře je zhodnotit. Kupříkladu dali draku Caraxovi přezdívku Krvavý červ. Jindy zase, když tam přišla další Jaehaerysova dcera, Alyssa, vybrat si draka, přesvědčili ji, aby zapomněla na Baleriona, který už byl na ni podle nich starý a pomalý, a navrhli jí rychlejšího. Což poslechla a zvolila si Meleys. Nebo také měli oprávnění manipulovat s vejci a mláďaty. Třeba v roce 60 onemocněla první Jaehaerysova dcera Daenerys třesavkou a on nařídil dračí stráži na Dračím kameni, ať ihned do města dopraví dráče. Akorát Daenerys zemřela pár hodin na to a Jaehaerys za nimi odletěl, aby je informoval, že už není třeba.
Roli dračí stráž pochopitelně sehrála i během občanské války Tanec draků, kdy poloviční sourozenci Rhaenyra a Aegon II. válčili o Železný trůn. Když v druhé polovině války Rhaenyra dobyla hlavní město a půl roku tam vládla, začali mít měšťané plné zuby útlaku a čím dál přísnějších nařízení. Povstali a rozhodli se zbavit svého nejhoršího strachu, draků. Tou dobou bylo v Dračím doupěti méně než padesát strážných, takže se přes ně dav snadno probil, a poté, co zmasakroval stráž, pustil se i do čtyř uhnízděných zvířat.
Což byl veskrze konec dračí stráže. Většina draků padla v bojích, při vpádu do Dračího doupěte a někteří i odletěli postavit si hnízda v jiných částí říše. Takže po válce se jim do rukou dostávala jen vejce a nová, nemocná a slabá dráčata. V jinak prázdném Dračím doupěti se ještě uhnízdila dračice Ranní světlo Rhaeny Targaryen, ale není známo, jestli tehdy ještě nějací dračí strážní fungovali. A v každém případě byli rozpouštěni nejpozději v roce 153, když zemřel poslední známý dostupný drak (je možné, že ho nějakou dobu přežívali ještě jeden nebo dva další, nicméně ti byli mimo dosah Targareynů).
V seriálu Hra o trůny tak dračí stráž nevystupovala, částečně ji v knižní verzi v Meereenu nahradila akorát Mosazná zvířata, která mimo jiné hlídala i draky Daenerys Targaryen během jejího pobytu ve městě. Ovšem v seriálu Rod draka v době největšího dračího rozmachu měla dračí stráž velmi odlišnou podobu.
zdroj |
Tam se jednalo o až mnišský řád. Jeho členové měli vyholené hlavy, nosili prosté kutny a používali dlouhé tyče. Mluvili vznešenou valyrijštinou, přijímali i ženy, měli poměrně řádovou hierarchii – byli mezi nimi starší a akolyté. A zjevně převzali celkovou péči o draky, nejen jejich ochranu, nezdá se, že by šlo o vojáky.
Žádné komentáře:
Okomentovat