Vymřelé rody: Cargyll

zdroj

Rod Cargyll byl urozený rod z Korunních zemí. Není známo jeho sídlo ani jeho slova, ani zda šlo o rod rytířský nebo lordský. Jen ve znaku měl mít zlatou husu na pozadí z šikmých červených a černých pruhů a jeho nejslavnějšími členy byli dva rytíři, členové Královské gardy Viseryse I. Targaryena. 

Byli to serové Arryk a Erryk Cargyllové, jednovaječná dvojčata, která od sebe nedokázali rozeznat ani jejich bílí bratři. Oba byli velmi schopní rytíři, oba se třeba účastnili turnaje v Panenském jezírku na oslavu nástupu Viseryse I. na trůn, kde je ale oba z koně shodil další gardista, ser Criston Cole. A oba sehráli poněkud tragickou roli u v machinacích na královském dvoře.

Podle septona Eustáce to byl právě ser Arryk, kdo našel prince Daemona a jeho neteř, Viserysovu formální dědičku Rhaenyru, v posteli. Dvorní šašek Hříbeček tvrdil, že Daemon učil Rhaenyru, jak svést sera Cristona, do něhož byla zamilovaná. Což je jedna verze, existuje jich víc, například v seriálu Rod draka ani jeden z bratrů do Rhaenyřiných eskapád nijak nezasáhl, a ať to bylo jakkoli, aféra skončila Daemonovým exilem.

Rhaenyra se potom provdala za sera Laenora Velaryona a nějakou dobu neměla s Daemonem nic společného. Jenže také měla velice blízko k seru Harwinu Strongovi, svému přísežnému štítu. A když se jí narodili synové, podezřele neměli žádné valyrijské rysy svých rodičů, zato byli docela silně, strongovsky stavění. Mnoho lidí na to naráželo, a když se s takovými poznámkami vytasil i Rhaenyřin poloviční bratr Aemond, propukla bitka. Viserys věc vyřešil tak, že Harwina odvolal a Rhaenyřin nový přísežný štít udělal ze sera Erryka Cargylla. Čímž nevědomky bratry rozdělil.

Po Viserysově smrti totiž královna vdova Alicent a ser Criston korunovali králem Viserysova syna Aegona navzdory Viserysovu přání, aby ho následovala Rhaenyra. Což vedlo k rozdělení rodiny, dvora i říše. K Aegonovi se přidali tři další gardisté včetně Arryka, který po korunovaci v Dračím doupěti slavnostně doprovázel Aegona do trůnního sálu v Rudé baště. Dva další, Steffon Darklyn, Lorent Marbrand, utekli k Rhaenyře na Dračí kámen, zatímco Erryk tam již žil a s Rhaenyrou zůstal. Jen v seriálu byl jejím přísežným štítem Lorent a Erryk v Králově přístavišti ukradl Viserysovu korunu, pomohl se z města dostat princezně Rheanys (v knize tehdy v Králově přístavišti nebyla) a jako Rhaenyřin nový podporovatel za ní vyrazil se Steffonem. Aegona měl na rozdíl od svého bratra za příliš zpustlého muže, nezamlouvaly se mu jeho choutky, které ukázal, když ho před jeho korunovací hledal se svým dvojčetem po městě, navštěvoval jeho obvyklá zařízení včetně nevěstinců a bojových doupat, než aby mohl v jeho očích být dobrým králem.

Nejprve bylo pár chabých pokusů o vyřešení sporu o nástupnictví smírně. Ser Gwayne Hightower a velmistr Orwyle se v Arrykově doprovodu vypravili na Dračí kámen (v seriálu přímo pobočník Otto Hightower a bez Arryka), aby Aegonovy zelené a Rhaenyřiny černé usmířili. Jen to nikam nevedlo. Naopak čím dál vyhrocenější situace vedla k tragickým vraždám dětí na obou stranách. Tak ser Criston přišel s plánem, jenž se pro Cargylly ukázal fatálním. Nařídil Arrykovi, aby se na Dračím kameni vydával za Erryka a buďto zabil Rhaenyru nebo její děti, v tom není jasno (v seriálu Rhaenyru). Arryk se na ostrov dostal v přestrojení za rybáře, poté si oblékl svou gardistickou zbroj, vydával se za svého bratra a vnikl až do hradu. Jenže jak postupoval k Rhaenyřiným komnatám, potkal ho Erryk, kterému došlo, co se děje. V seriálu si ho zase před hradem všimla Mysaria, bývalá milenka Daemona Targaryena (v knize tou dobou na ostrově nebyla) a Erryka informovala, takže bratra dohnal ve chvíli, kdy se dostal až do Rhaenyřiny komnaty. Načež mezi nimi propukl boj.

V seriálu se i za třesku mečů snažili jeden druhého přesvědčit, aby se zřekli své volby, než Erryk zabil Arryka a poté padl na vlastní meč. V knize se zdroje rozcházejí v tom, co se mělo stát. Podle septona Eustáce se zkrátka navzájem zabili. Podle písní si vyznali bratrskou lásku než zemřeli v souboji. Podle velmistra Munkuna se rvali skoro hodinu, což vzbudilo půl hradu, ale nikdo nevěděl, který bratr je který, a tak nemohli zasáhnout. Až se navzájem smrtelně zranili a plakali si v náručí, dokud nezemřeli. Podle královského šaška Hříbečka to byla krátká bitva, v níž se vzájemně nazvali zrádci, Erryk Arrykovi téměř usekl ruku a jak Arryk padal, přitáhl si Erryka za plášť a zabodnul mu dýku do břicha. Arryk potom zemřel ještě než je našli, Erryk čtyři dny křičel bolestí a proklínal bratra, než zranění podlehl. Ostatně tak to dopadlo s celou říší, kde bojoval bratr proti bratru a kde nikdo doopravdy nevyhrál, jen hodně ztratil.

Potom záznamy o rodu Cargyllů opět mizí až do doby vlády Daerona II. Tehdy se odehrál nechvalně proslulý turnaj na Jasanobrodské lučině, kde kvůli potulnému rytíři Duncanu Vysokému a arogantnímu princi Aerionovi Targaryenovi došlo k soudu Sedmi, v němž zahynul korunní princ Baelor Targaryen, a Dunk si tam všiml vyvěšeného znaku Cargyllů. Měl patřit seru Clerenci Cargyllovi, poslednímu známému členovi rodu, jenž někdy poté zcela vymřel.

Žádné komentáře:

Okomentovat