Yunkai

zdroj
Yunkai, jinak známé jako Žluté město a Královna měst, je jedno z měst nebo spíš městských států na pobřeží Zálivu otrokářů. Podobně jako ostatní dvě velká okolní města, Astapor a Meereen, jsou pro něj typické už dávno se drolící zdi, věže, vysoké stupňovité pyramidy, které jsou znázorněny i na yunkaiských mincích. Jen na rozdíl od ostatních měst je celé převážně ze žlutých cihel. A jeho znakem je též harpyje – bytost s ženským tělem a hlavou, křídly netopýra místo rukou, nohama orla a ocasem škorpióna, jejíž spáry ale na rozdíl od astaporské a meerenské svírají bič a železný obojek. 

Další důležitý rozdíl od ostatních otrokářských měst je i ten, že si sotva může dovolit vlastní obranu. Když se k němu například dostaly informace o postupu Daenerys Targaryen Zálivem otrokářů, muselo si dokonce najmout žoldácké armády, v seriálu Druhé syny, v knize Druhé syny a Bouřovrány, a raději než boj nabízelo ve snaze ochránit se zlato a cenné dary. Má totiž stěží 5 000 otroků v pozici vojáků nebo stráží nejisté kvality (například Meereeňané o jeho bojovnících ani generálech nemají valné mínění)

Jinak je totiž proslulé postelovými otroky, na které se specializuje a prodává do celého světa, když je naučí Sedm druhů vzdechů a šestnáct poloh rozkoše, na tanečníky, které tam cvičí od chvíle, kdy se naučí chodit, a celkově na cokoli týkající se erotiky. Kromě nich ještě v menším počtu produkuje i otroky zaměřené na běžnou službu, včetně eunuchů, kterým však na rozdíl od astaporských Neposkvrněných odřezávají pouze varlata. Jen tamější otrocké vojáky neprodávají, údajně mají hodnotu menší než jejich zbraně.

Svobodní Yunkaici se pak od nich výrazně odlišují svými naolejovanými vlasy načesanými do nejrůznějších tvarů, kvůli čemuž nosí i upravené přilby, aby se jejich účesy nenarušily, lněnými suknicemi a tunikami obarvenými do sytě žluté, plášti pošitými měděnými disky, v případě urozených nošením tokarů, ve kterých je nemožné provádět jakoukoli aktivitu, a vlastnictvím koňů a velbloudů, na kterých mohou jezdit. Rovněž mluví vlastním nářečím vznešené valyrijštiny a všemu tam vládnou otrokáři, kteří se zvou Moudří páni. Údajně jsou mazaní a zkorumpovaní.

zdroj

Stejně jako ostatní města v Zálivu otrokářů vzniklo před tisíci lety původně jako kolonie Starého impéria Ghisu, avšak po jeho porážce Valyrijci a převzetí celého jeho území se stalo součástí valyrijského centra otroků. A následně po pádu Valyrije se spolu s dalšími osamostatnilo, odmítlo se přidat k Novému Ghisu navazujícímu na staré impérium, a ghiskarské zvyklosti od té doby provozuje podle sebe. 

Což si může dovolit díky tomu, že obchod s otroky po pádu Valyrie neskončil, právě naopak. Otrokyni si tam například zakoupil kdysi i triarcha z Volantysu Vogarro. Akorát se do ní zamiloval, osvobodil ji a vzal si ji za ženu, což byl ve Volantisu i okolí ohromný skandál. Ale tato dáma, i po Vogarrově smrti, ve Volantisu zůstala a má tam dodnes nemalý vliv. 

A vliv zůstává i městu samotnému. Když totiž Daenerys Targaryen připlula do Zálivu otrokářů a rozhodla se osvobodit otroky, zjistili, jak vyplenila město Astapor, a najali na svou obranu žoldáky. Také se pokusili Daenerys uplatit, aby je nechal na pokoji, což ale odmítla, přesvědčila žoldáky, aby změnili strany, a donutila Yunkai vzdát se a osvobodit místní otroky. Jenže město nevyplenila a pokračovala dál do Meereenu, takže se Yunkai okamžitě vrátilo k otrokářství a začalo se připravovat na další boje najmutím dalších žoldáků a spojováním s nepřáteli Daenerys. K tomu začalo obléhat Astapor, aby se zbavilo chaosu po několika převratech, které se tam odehrály po odchodu Daenerys, a nakonec ho vyplenilo. 

Poté se jejich zrak znovu upřel na Meereen, kde Daenerys sídlila, a té se s Yunkai nakrátko podařilo zajistit mír. Jenže po jejím zmizení během představení v bojové jámě se rozhodli požadovat zabití zbývajících draků a začali město obléhat. V seriálu s nimi sice nakonec byl učiněn krátký proces, ale v knihách je možné, že vyřešit tuto situaci nebude vůbec jednoduché.

Žádné komentáře:

Okomentovat