zdroj |
Většinou se i v Západozemí považuje pouze za mýtus. Někteří tvrdí, že krakeni jsou jen výmyslem opilých námořníků, podobně jako mořské panny, z kterých se vyklubali obyčejní kapustňáci. Jiní ale prohlašují, že pokud mohli existovat draci, o čemž jsou nepochybné důkazy, proč by se v hlubokých oceánech nemohli prohánět krakeni. A také o nich existuje nemálo zmínek.
Krakeni, pokud opravdu existují, jsou nejspíš dost vzácní, přesto se tu a tam objevují po celém světě. Podle legend Železných se Nagga, první mořský drak, jehož posvátné pozůstatky údajně zůstávají na ostrově Starý Wyk, s oblibou krmil leviatany a právě krakeny. Ostatně, znak Greyjoyů, lenních pánů a dlouhá léta i králů Železných, je zlatý kraken, prý přesně takový, jak má kraken vypadat.
Lord Ardrian Celtigar z Krabího ostrova v Korunních zemích má zase vlastnit kouzelný roh k přivolání krakenů z moří a podle některých teorií by se v knize o něco obdobného mohl pokusit i Euron Greyjoy, protože si zahrává s temnou magií a rituály. A kromě toho se v poslední době údajně krakeni skutečně nechávají spatřit.
Podle Joraha Mormonta je Kouřící moře vzniklé po rozlomení Valyrijského poloostrova plné démonů a na lodě zde útočí krakeni. Varys zase hlásil, že u poloostrova Prsty v Údolí byl prý spatřen kraken, který zaútočil na ibbenskou velrybářskou loď a stáhl ji pod hladinu. A lady Valena Toland tvrdila, že se k ní donášejí příběhy o krakenech u pobřeží Zlomené paže v Dorne, kde prý stahují pod hladinu poškozené veslice, přičemž podle mistra Tolandů krakeny k pobřeží Dorne přitahuje krev.
Žádné komentáře:
Okomentovat