Wyvern

Draci v knižní sáze i seriálu jsou na rozdíl od reálné mytologie dvounozí okřídlení plazi chrlící oheň. Wyverni jsou tam jejich rovněž dvounozí příbuzní, kteří oheň chrlit nedokážou a jsou menšího vzrůstu. Jinak jsou jim dost podobní. Žijí v Sothoryosu, je po nich dokonce pojmenován poloostrov v severním Sothoryosu – Ještěří mys (český název odvozen od práce překladatelů zvoucí wyverny „ještěry“). Mají velká kožnatá křídla, ostré zobáky a neuhasitelný hlad. Jsou zuřivější než draci, říká se jim tyrani jižní oblohy a jsou jedním z důvodů, proč je Sothoryos tak řídce obydlen.

zdroj

Existuje několik druhů těchto tvorů:

  • Skvrnití wyverni s nefritově bílými šupinami dorůstající 9 metrů.
  • Bažinní wyverni, o něco větší, ale neohrabaní a jen málo se vzdalují od svých hnízd.
  • Hnědobřiší wyverni, ne o moc větší než opice, lovící ve smečkách o stovce a více členů, takže mnohem nebezpečnější než větší druhy.
  • Stínokřídlí wyverni, noční druh s černými šupinami a křídly, což ho dělá ve tmě neviditelným a tak i nejobávanějším.

Navíc to vůbec nejsou neznámí tvorové. Psal o nich už septon Barth ve své knize Draci, okřídlení hadi a ještěři: Jejich nepřirozená historie a odhadoval, že valyrijští krvaví mágové mohli stvořit draky právě z wyvernů. S tím ale ne všichni souhlasí. Třeba mistr Vanyon v knize Proti nadpřirozenu tvrdí, že draci žili v Západozemí od nepaměti, takže nejsou výsledkem magického křížení.

Dál se používají i v kultuře a umění, a to i v Západozemí. Znak rodu Vyrwelů ze Šeré rokle znázorňuje wyverna, stejně jako některé chrliče na Dračím kameni. A na východě se pravděpodobně, jako mnoho jiných dravých zvířat, používají v bojových jamách. Alespoň v době vlády Jaehaeryse I. dorazila na královský dvůr zpráva, že v Astaporu představili nově ve zvířecích soubojích i draka. Král přitom tehdy pátral po draku Balerionovi, na kterém neznámo kam odletěla jeho neteř Aerea. Ta se však později zase vrátila i s Balerionem, na pokraji smrti ve stavu, jenž napovídal, že se ocitla úplně jinde než v Astaporu, a septon Barth měl za to, že v Astaporu šlo nepochybně právě o wyverna, jehož si s drakem spletli lidé, kteří nikdy draka neviděli.

Žádné komentáře:

Okomentovat